Cestování se psem: Tyto chyby děláte možná i vy

Podle průzkumů zhruba třetina lidí vozí své psy v autě nepřipoutané. Následkem přitom může být smrtelné zranění psa i posádky a statisícová pokuta. Přinášíme tipy pro bezpečné cestování se psem nejen v autě, ale i v MHD.

Důvody, proč lidi nepoutají své psy při jízdě autem, jsou prozaické: Psovi se to nelíbí, jedou přece jen kousek, podrží ho na klíně, nemají v autě dostatek místa pro přepravku… To všechno je špatně. Volný pohyb po autě nejenže může řidiče rozptylovat, ale případě nehody nebo nouzového brždění může způsobit vážné zranění nebo i smrt samotného psa či posádky auta. Poradíme, jak cestovat se psem bezpečně a v klidu – ať už jedete autem, nebo „jen“ městskou hromadnou dopravou.

Citymove: Cestování se psem v autobusu

Zákon fyziky: Při nárazu váš pes váží tunu

Věděli jste, že při prudkém zbrzdění z rychlosti 50 km/h se hmotnost předmětu, tedy i lidského (nebo zvířecího) těla zvýší šedesátkrát? Ve 130 km/h se tato hodnota ještě násobí – pro zajímavost, i malý dvoukilový pejsek má v okamžiku nehody v této rychlosti váhu 73 kg, třicetikilový hafan pak až neuvěřitelných 1104 kg!

I na malého psa o hmotnosti 10 kilogramů při nárazu v rychlosti 50 km/h působí přetížení 14 G. (To je mimochodem hodnota srovnatelná s maximálnem, které je schopen vydržet elitní akrobatický pilot Martin Šonka.) Pro děsivé následky, jako je vymrštění do palubní desky nebo čelního skla pak není ani potřeba srážka – stačí nouzové brždění z vysoké rychlosti.

Výše popsaný fakt má často za následek druhotná zranění, způsobená neukotvenými předměty uvnitř auta. Výjimkou podle záchranářů nejsou závažná poranění obličeje uvolněným svazkem klíčů nebo mobilem, který má při nárazu na dálnici hmotnost pětikilové cihly. Jaký osud v takovém případě čeká nepřipoutaného člověka nebo zvíře, je asi jasné.

Na co dát pozor: Dbejte na to, aby váš pes nemohl za jízdy vystrkovat hlavu z okna. Případný náraz by mu v takové pozici mohl doslova zlomit vaz. Nikdy také psa v autě nepoutejte přes jednoduchý obojek – vždy používejte postroj!

Jak na přepravu psa v autě

Pro přepravu větších plemen psů je ideální prostor kufru auta, ideálně oddělený od kabiny pevnou mříží. (Síť nemusí při nárazu zajistit dostatečnou bezpečnost.) Další a bezpečnější možností je hliníková klec, pevně nainstalovaná do kufru auta. Ta se ale obtížněji demontuje a je proto vhodnou volbou pro chovatele nebo třeba lovce, kteří se psem vyrážejí často na výstavy a jiné akce.

Pokud už musíte psa převážet na zadní sedačce, pořiďte mu speciální postroj pro psy do auta. Jde o bezpečnostní hrudní postroj s krátkým „vodítkem“ se sponou, kterou zajistíte v konektoru pro bezpečnostní pásy. Pro menší plemena je vhodná i autosedačka pro psy v podobě pevného pelíšku s vysokými okraji či klecí, kterou zajistíte podobně jako dětskou sedačku, např. přes systém Isofix. Pro více informací o převážení nejen vašich domacích mazlíčků v autě si přečtěte článek od ŠKODA AUTO.

Věděli jste, že za přepravu nezajištěného psa může policie při silniční kontrole udělit blokovou pokutu až 2000 Kč na místě a až 2500 Kč ve správním řízení? Při nehodě a zranění psa pak majiteli hrozí pokuta až 200 000 Kč za týrání zvířat.

Tipy pro přepravu psa MHD

V případě cestování hromadnou dopravou může nastat ještě další situace: Zvíře, které je z cestování ve stresu, nebo ho vyděsí jiný pes či cestující, může zareagovat neadekvátně – v krajním případě i někoho pokousat. Pro bezpečnost a klid všech cestujících platí ve všech prostředních pražské MHD následující pravidla pro přepravu psů:

  • Psa je možno přepravovat zdarma v uzavřené schráně s nepropustným dnem o rozměrech max. 50 × 60 × 80 cm.
  • Bez schrány je nutno psa přepravovat na krátkém vodítku a s nasazeným náhubkem a s tím, že řidiči dáme předem znamení, že cestujeme se psem.
  • Povinnost nasadit náhubek se ze zákona vztahuje na všechny velikosti a rasy psů – tedy i na malou čivavu, která by nikdy nikoho nekousla. Zákon je zákon.

Věděli jste, že v rámci Prahy může cestující s platným jízdním dokladem PID (pásma P, 0 a B) přepravovat psa zdarma? Platí to ve všech prostředcích veřejné dopravy kromě vlaků, kde přeprava psa stojí 20 Kč.

S větším psem se v MHD vhodné cestovat tak, abyste zbytečně neomezovali ostatní cestující, ale ani komfort vašeho mazlíčka. Přejděte do volnější části vozu nebo na zadní plošinu, kde je více prostoru – psa může stresovat nejen pohyb vozu, ale i množství stojících lidí nad ním. Pomoci v tomto směru může inaučit psa sedat pod vaše nohy. Pamatujte na fyzikální zákony a psa na vodítku držte pevně – předejdete tak nehodě nebo vyděšení zvířete třeba v případě, že tramvaj bude muset prudce zabrzdit.

Red

Red