CO NABÍDNE 46. ROČNÍK ZAHRADY ČECH?

V pátek 9. září začne na litoměřickém výstavišti podzimní veletrh Zahrada Čech. Potrvá až do středy 14. září a nabídne návštěvníkům bohatý kulturní program a také vše, co zahrada a domácnost potřebuje.

Jakub Smolík, Leona Machálková, Petr Rezek, Jitka Zelenková, Josef Vágner, Pavel Vítek, David Deyl, Marcel Zmožek nebo Stanislav Hložek. Nejen na rozmanitý a zajímavý kulturní program plný zvučných jmen a osobností zvou Městská kulturní zařízení v Litoměřicích, která ve středu 9. září zahájí již 46. ročník veletrhu Zahrada Čech.

Brány výstaviště se otevřou každý den mezi 9 a 17 hodinou. Příjemným krokem pro návštěvníky je zajištění kyvadlové dopravy zdarma tam i zpět, a to z autobusového nádraží, z Mírového náměstí a z horního nádraží. Vstupenky je stále ještě možné zakoupit výhodně v předprodeji, a to na webových stránkách www.zahradacech.cz.

Ty nejkrásnější výpěstky, ukázkové expozice, zajímavé inspirace. První den veletrhu patří Ústeckému kraji a Okresní agrární komoře Most. Proběhne slavnostní zahájení a bude vyhlášena Regionální potravina Ústeckého kraje 2022 a Potravinářský výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče.

Ve spolupráci s časopisem Receptář se v sobotu dozvíme, kdo získá cenu o nejlepší recept Zahrady Čech – nejlepší chlebíček. Proběhne také soutěž o nejchutnější chléb Ústeckého kraje.

Neděle, neboli den s časopisem Zahrádkář, odhalí výsledky soutěží Nejzajímavější kuriozita a Největší výpěstek. Proběhne taktéž tradiční vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže „KŘIŠŤÁLOVÉ JABLKO“.

Pondělí je dnem s rodinným stříbrem. V tento den Zelinářská unie Čech a Moravy vyhlásí Zelí roku 2022. V úterý přijede na Zahradu Čech nejstarší jihočeská dechovka – Babouci. Poslední den veletrhu má podtitul den s Českým rozhlasem.

Veletrh Zahrada Čech nabízí návštěvníkům vždy zajímavou ukázkovou expozici, která se nese v duchu určitého tématu. Tím letošním jsou oslavy 200 let od založení Divadla Karla Hynka Máchy v Litoměřicích. Takto významné výročí je totiž potřeba ukázat i v jiném světle než pouze v divadelním, což se stane úkolem ukázkové expozice Zahrady Čech,“ sdělila ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích Michaela Mokrá. Návštěvníci se mohou těšit na zahradnický sortiment, jako je výsadba, stromky, keře, cibuloviny, trvalky, pokojové a venkovní rostliny, zahradní nářadí apod. Své si zde naleznou nejen zahrádkáři, ale také chalupáři či kutilové. Novinkou letošního ročníku se stane prodej jedlých květin, skladovací vaky na kapaliny od firmy Vaky Jabor a různé variace čajů a kávy dovážené ze Srí Lanky od firmy Mix Tee s.r.o. a mnoho dalšího.

Zpracovala: Daniela Kekrtová

Red

Red