Do Ústí na festival ELBE DOC.K

Festival ELBE DOC.K míří do Ústí nad LabemFilmová kancelář Ústeckého kraje zve na nový festival dokumentárních filmů ELBE DOC.K, který zakotví v Ústí nad Labem od 16. do 20. května.

Na pět květnových dnů tak přenese filmový svět zachycený ve špičkových dokumentech do centra severočeské metropole. Festival vytvoří prostor, v němž diváci získají možnost vidět to nejlepší ze současné české a německé dokumentární tvorby a výběr nejzajímavějších filmů z prestižních filmových festivalů.

Festival ELBE DOC.K navazuje na pražskou filmovou cenu Pavla  Kouteckého a tak i v letošním roce bude v rámci festivalu oceněn odbornou porotou nejlepší český dokument, který se stane vítězem jejího 12. ročníku, v kategoriích celovečerní a krátkometrážní dokumentární film. Část programu pak dopluje mezi 24. a 26. květnem po Labi na ozvěny festivalu do Drážďan. Několikadenní akce navíc nabídne divákům přehled o aktuálních trendech internetové a televizní dokumentaristiky.

Nálož zajímavých dokumentů bude v Ústí nad Labem ke zhlédnutí ve Veřejném sále Hraničář, kinosálu Fokus Kafe, Severočeské vědecké knihovně ve festivalovém letním kině poblíž OC Forum na Kostelním náměstí. Zde bude každý večer od 20:30 zdarma promítán jeden dokument, v pátek 18. 5. to bude například na ČSFD oceňovaný dokument „Pásky z Nagana“ v režii Ondřeje Hudečka, ve kterém Jaromír Jágr, Dominik Hašek a další hvězdy vzpomínají na památný turnaj na olympiádě v Naganu.

 

V rámci festivalu proběhne celá řada workshopů a setkání s tvůrci. Ve čtvrtek v Hraničáři osvětlí známý dokumentarista Vít Klusák fenomén oblíbených kuchařských seriálů v přednášce „Jak se dělá Ano, šéfe!?“. O den později na stejném místě představí zatím největší mystifikační show v českých televizích „One Man Show“ její tvůrci Kazma a Krug.

 Městský prostor oživí lodní kontejnery, které budou v rámci festivalu adaptovány na promítací sály a výstavní prostory. Do kontejneru na břehu Labe se budou moci zájemci o přírodu a výtvarné umění jít podívat na to nejlepší z české ilustrátorské scény a site specific instalaci na téma Botanicum. Rostliny jsou všude. V pátek, 18. 5. v 17:00 odsud vyrazí zážitková vycházka za jedlými rostlinami, která vyústí v piknik na břehu Labe a workshop s ilustrátory. Kontejner umístěný u kina Hraničář poskytne prostor pro prezentaci audio-v izuální instalace studentky Ateliéru Fotografie ústecké Fakulty umění a designu Idy Taušlové, jež ve své práci nazvané FLOW vychází z konkrétního genia loci ústeckých zdymadel na řece Labi.

Kromě filmových projekcí, diskusí a udělení prestižní filmové ceny, přiveze ELBE DOC.K také pestrý doprovodný kulturní program, včetně progresivních hudebních produkcí českých a německých umělců. Během čtyř festivalových večerů vystoupí postupně OWL, Wim Dehaen, Enchanted Lands, Obelisk of Light, Linnéa, AUCO, New Magic, objekt klein a ProZeccoDJs.

„Máme velikou radost, že si pořadatelé vybrali pro konání tohoto malého, ale prestižního festivalu právě Ústí nad Labem a věříme, že se zde podaří založit tradiční akci zaměřenou na dokumentární tvorbu, která je v současné době čím dál více populárnější a přiláká do krajského města řadu návštěvníků. Filmová kancelář Ústeckého kraje se tak stala jedním z hrdých partnerů festivalu ELBEDOC.K,“ uvedla Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Kompletní program festivalu ELBE DOC.K lze najít na webových stránkách www.elbedock.cz. Festival nabízí i jednotlivé vstupenky se zvýhodněním pro studenty a seniory. Festival je realizován za podpory Ústeckého kraje a Filmová kancelář Ústeckého kraje je jedním z partnerů festivalu.

 

 

 

Red

Red