Filmová kancelář dostala do regionu další produkce

Filmová kancelář Ústeckého kraje má za sebou další velmi úspěšný projekt, do našeho kraje se jí podařilo dostat natáčení filmu podle předlohy ústeckého spisovatele Josefa Formánka Úsměvy smutných mužů. Za dva roky od vzniku kanceláře už má na kontě zhruba čtyři desítky větších i menších projektů. Kromě aktuálního natáčení snímku pod taktovkou režiséra Dana Svátka, které právě probíhá v petrohradské psychiatrické léčebně, se na Mostecku zabydleli filmaři se seriálem Most a v Českém středohoří se odehraje část pohádkového příběhu s názvem Čertí brko.

„Natáčení do Ústeckého kraje se dostalo v podstatě náhodou. Během loňské lokační tour, kterou každoročně pořádáme ve spolupráci s Czech Film Commission, jsme se potkali s režisérem Danem Svátkem, který sháněl do zmiňovaného filmu objekt protialkoholní léčebny, který se nám skutečně podařilo vytipovat, jako řadu dalších lokací v našem kraji. Pomáhali jsme také oslovit místní podnikatele a další města a obce s nabídkou spolupráce. Do Ústeckého kraje se tak přemístila veliká část natáčení,“ popsala cestu filmařů na sever Čech Barbora Hyšková z krajské filmové kanceláře.

Herci, kteří se objeví ve snímk u Úsměvy smutných mužů, ale nezamíří jen do prostor psychiatrické nemocnice v Petrohradě, která se ve filmu promění v protialkoholní léčebnu. Část natáčení se přesune i do ústeckého minipivovaru na Rychtě nebo do oblasti Českého Švýcarska – malebné vesnici Kytlice. „S radostí sleduji, jak se filmové kanceláři daří přilákat filmaře a produkce právě k nám. Je to nejen velká zajímavost, možnost ukázat další části našeho kraje, ale také je to velké plus pro rozvoj našeho regionu z marketingového a ekonomického hlediska,“uvedl radní Ústeckého kraje pro cestovní ruch Zdeněk Matouš.

A herci se proběhnou v polovině září i na ústeckém půlmaratonu. Právě nejzajímavější část tohoto běžeckého záv odu, tedy průběh Spolchemií bude právě jedním z momentů filmu. „Milujeme Ústí, milujeme dobré filmy, jsme ctitelé Formánkových knih a máme spoustu energie! To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli podpořit Danův film. Spojení se světem umění není pro nás náhodné. Centropol podporuje kulturní projekty dlouhodobě. Skvěle nám to zapadá do našeho firemního uvažování, jak co nejlépe podpořit značku Centropol a zároveň udělat radost našim zákazníkům, kterých máme po celé republice statisíce, “ říká Aleš Graf, majitel společnosti Centropol, která je generálním partnerem filmu.

Úsměvy smutných mužů jsou podle tvůrce příběhu tedy spisovatele Josefa Formánka opojně hořkou komedií podle stejnojmenného knižního bestselleru a vypráví osudy čtyř chlapíků, kteří se pot kají při nelehkém úkolu. Jako vyvrhelové v protialkoholní léčebně se ocitají takříkajíc na okraji společnosti, ale ani to jim nebrání užívat si současného života naplno. „Z prostor, ve kterých právě natáčíme, jsme nadšení. Prošli jsme desítky areálu, které by se dali proměnit právě v léčebnu a až v Petrohradě jsme našli to pravé,“ dodal přímo při natáčení režisér snímku Dan Svátek. Film o úspěšných mužích, kteří spadli až na samé dno, se však odehrává nejen na půdě protialkoholní léčebny, ukazuje, jak snadno se může člověk dostat na scestí a jak nelehká je cesta zpět. Jen rozhodnutí léčit se mnohdy nestačí. Jedna z cest, jak se z toho dostat ven, vede přes sport, v tomto případě běhání. Příběhy hlavních hrdinů vás nenechají v klidu, někdy se budete smát, někdy přemýšlet nad osudy, vůlí a motivací.

Role přijali přední čeští herci jako David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Ivan Franěk či Simona Babčáková. Čtyři naprosto odlišní chlápci v nejlepších letech – spisovatel Josef (David Švehlík), sportovec Honza (Ondřej Malý), úředník Milan (Jaroslav Dušek) a učitel Tomáš (Ivan Franěk). Co je spojuje? Chlast. A nutno dodat, že na začátku příběhu ve velkém stylu. Jsou to opravdoví mistři. Zdánlivá maličkost – jedna jediná sklenička, dělí tyhle čtyři pány, ale i mnoho jim podobných, od většiny ostatních.

Na čem teď krajská filmová kancelář pracuje…

Na konci srpna se v krajině Českého středohoří točila pohádka v režii M. Najbrta Čertí brko. Točilo se na oblíbené krajské lokaci, v areálu kláštera v Doksanech. Spolupráce probíhala také při natáčení filmu Palach.  V žernoseckém vinohradu, který ztvárňuje slunnou Francii, se odehraje scéna z šestitýdenní brigády Jana Palacha na konci léta 1968. Režie se ujal Robert Sedláček. Intenzivně se točí také v Mostě a jeho blízkém okolí. Natáčení komediálního seriálu Most proběhlo mimo jiné i během prvního zářijového víkendu během evropského závodu tahačů – Czech truck Prix, kde se s extrémně náročnými podmínkami – tedy natáčení mezi tisíci návštěvníky závodů – musel vypořádat team České televize pod taktovkou J. Prušinovského. Ke konci měsíce se nedaleko Ústí natáčel také očekávaný film podle románu M. Urbana – Hastrman. Jedna z nejdramatičtějších scén se natáčela na loukách poblíž Ústí nad Labem. Minulý víkend v Hřensku natáčela i korejská produkce.

Natáčení v prostorách petrohradské léčebny.


Hlavní roli ve filmu, tedy spisovatele Josefa Formánka ztvární herec David Švehlík.


Režisér snímku Dan Svátek před novináři.

Red

Red