Karolína Rossí – Ve světě džinů

Jestliže umění mělo odpradávna schopnost povznášet ducha a uvádět diváka mimo pozemský prostor a čas, na výstavě Karolíny Rossí Ve světě džinů to platí dvojnásob. Malířka a tvůrkyně prostorových malířských objektů nás v instalaci ve foyer Galerie moderního umění vRoudnici n. L. vdobě od 13. 11. 2020 do 17. 1. 2021 zavádí za hranice konkrétna, do paralelní dimenze, kterou obývají duchovní bytosti, tzv. džinové.

Karolína Rossí (*1983), která žije a pracuje v Praze, vystudovala v letech 2005–2012 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru grafiky Vladimíra Kokolii. V roce 2008 strávila semestr na École supérieure d’art v Aix-en-Provence ve Francii. Věnuje se především abstraktní malbě, akvarelové koláži na papíře i na plátně a často prezentuje své práce s přesahem k prostorové instalaci, v rámci níž uplatňuje i malířsky pojaté objekty. V obecné rovině se věnuje hledání tvaru nehmotných skutečností, ať jsou to formy souborů myšlenek, lidské představivosti či pomyslných masek, jež si lidé vytvářejí ze vžitých vzorců chování. Schopnosti dostát tomuto obtížnému záměru dosahuje technikou rozpitého subtilního akvarelu, často vrstveného v koláži, či překrýváním průsvitných závojů malby. Barevné mlhoviny okrouhlých tvarů a poddajné shluky měkkých valérů mohou připomínat prvotní formy života, proměnlivé závojnaté vodní organismy mořských hlubin i vzdálené vesmírné struktury. Téma pro roudnickou výstavu podle slov autorky tentokrát: „vyplývá z inspirace mystickým učením súfismu
o posmrtné cestě duše a podobě džinů
“. Odpovídá malířskému procesu Karolíny Rossí, jenž je vědomou meditací vedoucí ke zklidnění mysli i úvahou o transcendentálním rozměru lidské existence.

Kurátorka výstavy: Magdalena Deverová
Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR
Výstava Karolína Rossí / Ve světě džinů bude pro veřejnost otevřena od 3. 12. 2020
úterý – neděle 10.00–17.00

Red

Red