O Bečvě a otevřených hospodách aneb …

Děje se toho spousta. A proto je tu další souhrn toho nejpodstatnějšího ze všech kanálů, které se dají nalézt, aby vy jste se jimi už drápat nemuseli. Tak pojďme na to.

Jako každý týden, i v tomhle zase někdo otrávil Bečvu. Opět byly nalezeny mrtvé ryby. Nepřekvapí ani, že od září se nenašel viník největší ekologické katastrofy posledních let, ani to, že jedy unikají do řeky pořád dokola, jako spíš to, že v té prokleté řece pořád nějaký život zbyl.

Otevřely se hospody a ledaskde přilákaly vyprahlé štamgasty hned po ránu. Média informovala o tom, že někde bylo plno už v sedm ráno, protože „točený je točený“. Může se chlastat, a svět je najednou zase normální. Svět má zase smysl. Žít Česko 2.0.

Ex-prezident Klaus se nechal slyšet, že Piráty, potažmo ajťáctví, považuje za velmi nebezpečnou ideologii. Díky za varování, obzvlášť od člověka, který nejenomže krade tužky, ale taky říká, že snowboard je „levicový dopravní prostředek“ a zeleninový salát a kuřecí řízek jsou „levicová antijídla“. Takže děkujeme. Vaše náhledy a myšlenky jsou přesně to, co naše rozháraná společnost potřebuje, pane prezidente.

Ministerstvo průmyslu prověřuje, zda bude po Lovochemii požadovat vrácení padesátimilionové dotace. Jde o peníze na údajnou inovaci výroby hnojiva dusičnanu vápenatého v Lovochemii. Evropská komise zjevně zjistila, že jde o zhruba stejnou inovaci jako při stomilionové dotaci na inovativní toastový chleba od Penamu, o kterém jsem psal minulý týden. A je jistě jen náhoda, že jak Lovochemie, tak Penam patří do stáje podniků premiéra Babiše. Stejně jako to, že i tomhle případě vrátit ba i korunu Agrofert odmítá. Že by se přece jen éra roztáčení dotačních peněz zadrhávala?

Bývalý šéf Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář představil svůj nový politický projekt Lidé Pro. Ale jestli půjde do voleb neví. Spolu se svým týmem totiž začal sbírat podpisy, – přeje si jich půl milionu – aby tak zjistil, zda ho v politice vůbec chtějí. Tak držím palce, aby se to dozvěděl do voleb, které jsou ani ne za rok.

Donald Trump stále trvá na tom, že volby byly zfalšované a on je vyhrál. Je to nezmar. Vím. A taky dodal, že je třeba zvrátit jejich výsledek. Ale i tak se nechal dotlačit ke spolupráci s nastupující administrativou a k procesu předání moci. Aby bylo vidět, že se nevzdává, vzápětí oznámil, že se plánuje za čtyři roky do Bílého domu vrátit. Tak se budu těšit.

Prezident Miloš Zeman žádá po rozvědce jména ruských špionů a informace o citlivých kauzách BIS. Ve stejném čase poslal svého poradce Nejedlého do Kremlu. Mluvčí Ovčáček promluvil o porušení profesní cti novinářů, kteří o tom informují a dodal, že ředitel BIS tajnou službu politizuje. Ano, to je ten Koudelka, který Zemanovi leží v žaludku a na kterého nedávno prezident předal premiérovi Babišovi „materiál“, který ukazuje, že Koudelka není dobrý manažer. Připomeňme si nesouvisející věc – a to je Aféra Olovo. Šlo o podobný hanopis, mířící na tehdejší političku ČSSD Petru Buzkovou, který vznikl v nejbližším okolí tehdejšího premiéra Zemana. Zjevně Modus Operandi. To jsou takové ty vzorce jednání a myšlení, které člověk neopouští, a ani nemůže, protože jsou součástí. Na to se dostávají třeba sérioví vrazi, my to pro naši potřebu můžeme poupravit na sériové lháře, házeče bahna a strkače klacků pod nohy všem, kdo mi nejdou na ruku.

Redaktor komunistických Haló novin Ovčí Mluvčáček oslavil sedm let na pozici tiskového mluvčí prezidenta republiky. Jsem moc rád, že mu všichni ze svých daní přispíváme na jeho službu státu, národu a veřejnosti, kterou činí obětavě, profesionálně a objektivně. Jsem hrdý, že takovou osobnost – nejlepšího z nás – jsme spolu dostali až na hrad a že nám tu potí tu naší – českou – krev pro lepší budoucnost. Takže Jirko, gratulujeme, těšíme se na další mentální ekvilibristiku, kterou umíš jen ty a posíláme pěknou písničku. Třeba Internacionálu.

Vakcína proti Covidu společností Pfizer a BioNTech získala povolení k použití ve Velké Británii. To je dobrá zpráva. Pomalu se blíží den, kdy se všech těch šíleností jako lockdowny, karantény, pseudochytré trasování, zmateně blekotající premiér, zavřené hospody a otevřené hobby markety konečně zbavíme.

Byl spuštěn elektronických dálničních známek na státním eshopu za krásných 300 milionů. Jenomže lidi – čert ví proč – na ten eshop lezli a chtěli si něco koupit. A tak ho ministerstvo zas vypnulo. Bylo konstatováno, že „prudce vzrostla zátěž systému“ a že administrátoři raději eshop vypnuli, aby předešli útokům hackerů. A tak je to u nás se vším.

Ex-miss Kateřina Houdová se pomazala vlastní krví, udělala selfíčko a sdělila světu, že menstruační krev je posvátná. Tak jo, díky za info.

A nakonec jako vždycky jedna dobrá zpráva. Jako obvykle z bulváru. Astrolog a mág Raven Agoni (kdo to sakra je?) pro Blesk vyvěštil, že v prosinci Kozorozi uspějí a Štíři ukončí rok v klidu. Tak jestli patříte mezi tahle vyvolená znamení, gratuluju. Máte se na co těšit.

autor: Petr Nutil je publicista a spisovatel

Red

Red