Kissák Dave: ,,Vyrůstal jsem na kapelách Kiss, Metallica atd.”

Účinkování ve dvou kapelách zároveň, jeden čas dokonce ve třech, jak náročné to je, sdělil v rozhovoru Janě Bačíkové Kissák Dave, který tohle moc dobře zná. 

autor: Jana Bačíková

Mohl by ses nejprve představit, aby tě poznali čtenáři, kteří o tobě slyší poprvé?

Ahoj, jmenuji se Kissák Dave, pocházím ze Slaného, je mi 21 let, jsem svobodný. Teď už si nejsem tolik jistý, kolik je to let, ale dejme tomu, že asi tak 7 let hraju na elektrickou kytaru, a díky tomu mám dvě kapely Rosie a M3TA (Třetí meta).

Jak jsi se ke hraní na kytaru a celkově k hudbě dostal?

Nejdřív odpovím na druhou část otázky, hudbu poslouchám od mala, vyrůstal jsem na kapelách Kiss, Metallica atd., bylo toho moc, každopádně můžu říct, že to byla dobrá motivace k tomu, abych začal hrát i já. Co se týče té první části otázky. Na kytaru jsem začínal hrát s kamarádem, který už nějaký ten čas kytaru ovládal. Sám nevím proč, ale strašně mě to chytlo, byl jsem do toho hodně zapálený, křeče a mozoly na rukou proběhly asi jako u každého, po čase si ale ruka zvykla a šlo to lépe. Ale né, že bych chtěl začínající kytaristy odrazovat od hraní. Prostě chce to chtít a ono to půjde.

Trvalo ti dlouho, než jsi se na kytaru naučil nebo ti to šlo rychle?

Ze začátku jsem byl samouk, myslím si, že to šlo rychle. Asi po měsíci jsem zvládl plynule přehazovat akordy a hrát nějaké jednoduché písničky. Pamatuju si jak jsem byl vždycky odvařený z toho, když jsem se naučil song od Kissáků a po čase si řekl, že to vlastně není zas tak těžký, a tak jsem asi po 4 letech hraní nastoupil do hudebky, kde mě naučili stupnice, základy na sóla a tak, byl jsem tam 2 roky. Určitě to pomohlo.

Přemýšlel jsi už při svých začátcích nad vlastní kapelou?

Tak určitě. Myslím si, že nad tím přemýšlí každý, kdo začíná hrát na kytaru.

Jak jste dali dohromady kapely ve kterých jsi? Znal jsi se s ostatními členy už dřív, nebo jste pro sebe ze začátku byli cizí?

No, jak s kým, vlastně jediný, koho jsem znal už od mala, byl Václav z Rouziny. Ale když to vezmu úplně od začátku, tak před Rosie a Třetí metou byla kapela The Poolitr, kde jsem já byl jen takový podržkoště, chodil jsem se na kluky dívat. Poolitr se po čase rozpadl a Venca oslovil mě, ať dáme dohromady svojí kapelu, nebyl jsem proti. Postupem času se k nám přidal basák Dosky, kterého jsem před tím neznal. Tahle trojice je v Rosie do dnes. Kdybych měl říct o každém, jestli jsem ho dřív znal nebo ne, popřípadě jak jsem ho poznal, tak by ten článek vyšel na jednu velkou knihu, protože v Rouzině se ze začátku vystřídalo dost lidí. Co se týče Třetí mety, tam jsem kluky znal z akcí a koncertů. V Metě jsem nastoupil už do rozjetého vlaku, kdežto Rouzinku jsme s Vencou startovali.

Zaměřujete se v obou kapelách na stejný žánr?

Ne, ne, ne. Obě kapely jsou jiné, jak v počtu lidí, tak v žánru. M3TA hraje pop punk, občas s příchutí easy coru. Rosie hraje takovej .. těžko říct co. My sami pořádně nevíme. Ale něco kolem punk rocku, rocku a trochu rock “n” rollu, od všeho trochu prostě. Baví mě, že jsem ve dvou kapelách a každá hraje úplně něco jiného.

Jak to stíháš časově, hrát ve dvou kapelách?

No, tohle je někdy problém, který mě dost štve. Zkoušky, práce, to je všechno v pohodě, ale když nastane situace že Rosie hraje v Českých Budějovicích a Meta v Žatci a ještě k tomu ve stejný čas, tak je to problém. Vyřešili jsme to jednoduše, Rosie má přednost, prostě odehraju koncert s Rosie, protože kluci z Mety dřív hráli ve třech beze mě, takže hrajou ve třech. Je to vyřešený dobře. Štve mě ale, že nemůžu hrát s Rouzinou i Metou zároveň. Dokonce dřív jsem jeden čas působil ještě ve třetí kapele. To už občas bylo fakt psycho.

Míváte koncerty často?

Ano, tedy jak kdy, zrovna teď jsme jak s Rosie, tak Metou ve fázi plánování. Rosie je zavřená ve zkušebně a dává dohromady nový songy, jelikož a protože v březnu vyjde nové CD. Každopádně začátkem února se pomalu začneme objevovat na pódiích a rozjedeme letošní sezónu, která bude velká. Letos slavíme 5 let existence, takže se k této příležitosti pojede tour s názvem 5 let až ke hvězdám. Těším se na to. S metou se teď plánuje taky tour, budou to 3 měsíce hraní každý víkend, takže se nezastavím. Myslím, že to bude vycházet pátek Rosie a sobota Meta. Bude to zajímavý.

Tak přeji úspěšnou sezónu! Děkuji za rozhovor.

Děkuji mnohokrát, choďte na koncerty a podporujte českou hudební scénu! Ahoj.

autor článku: Jana Bačíková

Red

Red