Konference cestovního ruchu Stop and Stay byla jubilejní desátá

Několik desítek odborníků v oblasti cestovního ruchu se ve středu 19. září sjelo do Kulturního a konferenčního centra Litoměřice na 10. ročník konference Stop and Stay, kterou pořádala Destinační agentura České středohoří.

Kromě lidí zabývajících se rozvojem cestovního ruchu v Ústeckém, Karlovarském a Středočeském kraji přijeli i zástupci z Německa. Akci zahájil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který vyjádřil radost nad tím, že Ústecký kraj již není žádnou popelkou, ale stává se turisticky atraktivním regionem.

Na programu bylo několik témat. Jedním z prvních byla současnost a budoucí rozvoj Labské stezky jako evropského produktu. „Úsek Litoměřice – Roudnice nad Labem má v infrastruktuře deficit. Mám však radost, že se podařilo získat finance na stavbu dalšího úseku cyklostezky, a to Třeboutice – Nučnice. Stavět začneme ještě letos,“ uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje Ústeckého kraje Pavel Hajšman. Zazněly i informace o cyklostezce Ohře a jejích širších vazbách v česko-bavorském příhraničí. Zástupce CzechTourismu Martin Šlajchrt zase hovořil o marketingových aktivitách pro zahraniční klientelu.

V odpoledním bloku informoval Luděk Jerman, ředitel Destinační agentury České středohoří, jejíž je město Litoměřice spoluzakladatelem, o návštěvnickém potenciálu, který v sobě skrývají sakrální památky a církevní objekty. „Okruh po litoměřických církevních památkách v letošní turistické sezóně zaznamenal o zhruba 20 procent vyšší návštěvnost než loni,“ informoval ředitel. Vzhledem k tomu, že v regionu se úspěšně rozvíjí vinařská turistika, bylo víno jako turistický produkt jedním z témat jak na české, tak i německé straně. „Návštěvnost akce „Otevřené vinné sklepy“, kdy lidi vozíme autobusem po oblíbených vinařstvích litoměřické podoblasti, neustále narůstá, a to i v případě nepříznivého počasí,“ konstatoval Michal Závada, který tato putování pořádá společně s DA České středohoří.

Hlavním posláním konference cestovního ruchu Stop and Stay tak byla výměna zkušeností. Poslední ročníky se konaly postupně v Žatci, Kadani, Lounech a Klášterci nad Ohří. Letošní jubilejní 10. ročník se vrátil do Litoměřic, kde byla tradice zahájena.

Ředitel DA České středohoří Luděk Jirman (vpravo) a vedoucí odboru regionálního rozvoje Ústeckého kraje Pavel Hajšman při zahájení konference v Hradu Litoměřice.

Red

Red