Labská stezka v úseku Velké Žernoseky – Ústí nad Labem – Děčín

Vážení cykloturisté, zveme vás na výlet po nově vybudovaných a rekonstruovaných úsecích Labské cyklostezky v destinaci České středohoří. V loňském roce zahájil Ústecký kraj výstavbu a rekonstrukci několika úseků známé cyklotrasy č. 2 vedoucí z Prahy (jako číslo 7.) resp. Krkonoš do Drážďan a dále Německem. Úsek stezky v destinaci Českého středohoří má návštěvníkům díky nemalé investici Ústeckého kraje co nabídnout.

Nově rekonstruovaný úsek stezky začíná v obci Velké Žernoseky, která je známá svou vinařskou tradicí podobně jako na levém břehu ležící Malé Žernoseky. Obě obce spojuje přívoz, který vám umožní navštívit ve stínu hory Lovoš (569 m. n. m.) schované půvabné Oparenské údolí, v němž leží příjemný cíl turistů: Černodolský mlýn s restaurací a penzionem.

Na Labskou stezku se lze také díky žernoseckému přívozu napojit samostatnou cyklostezkou z Lovosic – významného železničního uzlu. K ubytování doporučujeme využít přívětivý Hotel Lev. Pro výlet Oparenským údolím lze také využít litoměřický cyklobus na úpatí hory Kletečná.Od Velkých Žernosek vás stezka povede známou Portou Bohemicou – pod vrchem Kalvárie (239 m) až do Libochovan. Od Libochovan pokračuje stezka novým úsekem do Církvic, kde je k vidění kostel s hrázděnou zvonicí.

V Brné zve k odpočinku termální koupaliště a zakrátko se jako strážný objeví hrad Střekov, který svým majestátem ukončí cestu údolím Brány do Čech a uvítá vás v Ústí nad Labem – krajském městě Ústeckého kraje. Po překonání technické památky Masarykova zdymadla doporučujeme zastavení v centru Ústí nad Labem. Díky křížení tratí je zde možné kombinovat další cestu po naší destinaci řadou vlakových spojů a ústeckými cyklobusy do Krušných hor a Tiských stěn. Nezapomeňte se zastavit v ústeckém infocentru na Mírovém náměstí. Budete překvapeni, kolik zajímavostí průmyslové město nabízí a nejedná se jen o moderní lanovku k výletnímu zámečku Větruše, ale například minipivovar Na Rychtě a nově zrekonstruované muzeum. Pro děti jsou i na samotné Labské stezce připraveny panely s příběhem Labské královny a více informací vám sdělí právě v infocentru. V Krásném Březně využijte možnost návštěvy zoologické zahrady v netradičně kopcovitém terénu.

Cyklostezka dále pokračuje z Ústí nad Labem stále po pravém břehu přes Velké Březno, kde si nenechte ujít návštěvupivovaru nebo zámku. Opět také možnost využít přívozu. V Malém Březně odbočuje Zubrnická museální železnice, která vede ke skanzenu v Zubrnicích – pod dohledem Bukové hory (683 m. n. m.) s televizním vysílačem.

K uskutečnění výletu je také k dispozici litoměřický cyklobus do Mukařova. Vybudovaná trasa pokračuje i dále bez nutnosti přejet, jako ještě v loňské sezóně, na běžnou silnici k Děčínu. Cestou je možné v Těchlovicích odbočit ke zřícenině hraduVrabinec (400 m. n. m.). V Děčíně se můžete hned při vjezdu do města osvěžit na koupališti v Nebočadech (cca 400 m), v Aquaparku na Starém Městě (cca 200 m) či navštívit zámek Děčín (přímo při Labské stezce). Za Tyršovým mostem, který Labská stezka podjíždí, najdete městské infocentrum s možností úschovy kol. Přes Tyršův most přechází na levý břeh Labe, odkud dále vede národní přírodní rezervací Kaňon Labe až ke státní hranici. Na Labskou stezku navazují v Děčíně cyklotrasy Ploučnice (č. 15), Krušnohorská magistrála (č. 23) a Krajem pískovcových skal (č. 21) ve Hřensku, kam Vás svezou přívozy z Dolního Žlebu a ze Schöny. Touto lokalitou Vás bude dále provázet destinační agentura České Švýcarsko. Doporučujeme využívat služby s certifikací „Cyklisté vítáni“.

Těšíme se na vás, Destinační agentura České středohoří, o.p.s. Agentura pro cestovní ruch v destinaci České středohoří a Podřipsko.

Red

Red