Litoměřice – Férová snídaně úspěšně skončila, fairtradová soutěž právě startuje

 

Fairtradová káva, čaj, voňavé koláče z domácích vajec a fairtradového cukru či kakaa, ovoce od místních farmářů. Takové dobroty posnídalo zhruba sedm desítek lidí, kteří se v sobotu sešli na společném pikniku v Jiráskových sadech v Litoměřicích. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje.

Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Litoměřicích už pošesté. Město se tak přidalo k dalším 160 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal.

vitezky

Do soutěže o nejlepší fairtradovou buchtu se v sobotu dopoledne zapojilo osm soutěžících. Vítězkou se stala Karolína Štolcová před Sárou Chaloupkovou a Lucií Baudlerovou. „Upekla jsem férové sušenky, a to podle objeveného receptu, kde byly především bio suroviny,“ prozradila vítězka, studentka Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích (na snímku uprostřed).

DSCF1469Zatímco férový piknik skončil, fairtradové soutěžení pokračuje. Až do 10. září bude probíhat soutěž Kde hledat fair trade, kterou u příležitosti Světového dne pro fairtrade vyhlásilo Zdravé a Fairtradové město Litoměřice. V informačním centru na Mírovém náměstí jsou k vyzvednutí karty se seznamem prodejen, kaváren a restaurací, kde můžete zakoupit fairtradové produkty. Pokud tak učiníte, nechte si kartu od prodejce orazítkovat.

„Soutěžící, kteří získají nejvyšší počet razítek, respektive nakoupí produkty v nejvyšším počtu provozoven, získají zajímavé ceny od místních pěstitelů. Bonusové body pak získají za nalezení dalšího prodejního místa, kde lze fairtadové produkty zakoupit,“ dodala koordinátorka projektu Hana Tobiášová.

Vyhlášení výsledků a předání cen proběhne koncem září. Soutěžní kartu je třeba odevzdat do 10. září v informačním centru na Mírovém náměstí.

Další akcí Fairtradového města Litoměřice bude 3. ročník festivalu věnovaného Africe Dun Dun, který se uskuteční 17. června v parku Václava Havla.

Text pod foto: Vítězky soutěže o nejlepší férovou buchtu. Foto Petr Hermann

Red

Red