Mažoretky se v Českolovensku poprvé objevily ve Štětí

mažoretky štětí phoca_thumb_l_1 5Kde se v Československu poprvé objevily mažoretky? Ve Štětí, před čtyřiceti lety!

Štětí slaví tento víkend čtyřicet let existence mažoretkových souborů. Právě od roku 1973 se datuje vznik prvního souboru mažoretek nejen ve městě pod komíny, ale i v tehdejším Československu. Jubileum tak půvabné dámy oslaví v rámci Letního promenádního koncertu, který proběhne v neděli 2. června 2013 ve Štětí na Husově náměstí od 13. hodin.

Kromě štětských mažoretek se představí i soubor ze Zlína. O hudbu se postarají dva orchestry – Severočeská harmonie města Štětí a Velký dechový orchestr Zlín.

Historie mažoretkového souboru ve Štětí

Přesné datum založení mažoretek ve Štětí asi již nezjistíme. Jisté však je, že ve Štětí byly první mažoretky v tehdejším Československu. Největší zásluhu na tom měl dirigent štětského dechového orchestru Jaroslav Bílý, který na jednom ze zahraničních zájezdů viděl francouzské mažoretky a začal přemýšlet, zda by něco podobného nešlo vytvořit i doma ve Štětí. Oslovil tanečního mistra a učitele z Litoměřic Stanislava Štanglera, který se tak stal prvním uměleckým vedoucím a trenérem mažoretek ve Štětí.

První skupina mažoretek složená z děvčat litoměřického gymnázia začala nacvičovat své vystoupení během roku 1973. Oficiálně první vystoupení pak proběhlo v roce 1974. Zajímavostí je, že kostýmy ve kterých vystupovalo první soubor v roce 1974, se používaly až do roku 1986.

Nyní ve Štětí kromě Mažoretek města Štětí pod vedením Tomáše Mikulského existují i další soubory Mažoretky Čiperky a Malenky DDM Štětí.

 

Red

Red