Mistrovství ČR v lovu dravých ryb Žernoseky Labe

Závod na lodích se v českých zemích příliš často neprovozuje, natož aby se pořádala vysoká soutěž. Ale letos poprvé se konalo oficiální mistrovství ČR v lovu dravých ryb z lodí na umělé nástrahy. Dvoudenní závod se konal na Labi 8 – MO Litoměřice (č. revíru – 441024).

Každý tým se skládal ze tří osob, dvou závodníků a jednoho rozhodčího, který byl nalosován na konkurenční loď, kde dbal na dodržování pravidel a vážení úlovků. Do závodu se přihlásilo celkem 12 posádek, z toho dvě posádky z Polska, které našim závodníkům rozhodně konkurovaly.

Sobotní závod proběhl na hlavním toku řeky Labe, kde závodníci soutěžili dle mezinárodních pravidel Fips. Řeka dokonale prověřila schopnosti závodníků, kdy na jedno posádku připadlo v průměru 25 ks ryb. Najít rybu nebylo lehké, natož přesvědčit ji k záběru. Neuvěřitelné štěstí a šikovnost předvedla posádka Grzegorz Zarebski a Piotr Piotrowski z Polska. Společně nachytali 80 ks ryb, což bylo bezkonkurenčně nejvíce, ale hodnotili se gramy ulovených ryb, a tak se Poláci museli spokojit se 3. místem po prvním dnu. Jedničkou závodního dne se stali Martin Jedlička a Marek Dundr, kterému se povedlo zdolat i NEJ rybu závodu o váze 0,3 g. Přestože některé posádky nezachytaly, optimismus do nedělního závodu rozhodně neztratily.

K nedělnímu závodu byla připravena pískovna v Žernosekách, která se svými ostrůvky a potopenými loděmi, skýtá rybám mnoho úkrytů. Od svítání pohled na hladinu sliboval mnoho úlovků. Rybářské štěstí vyselo ve vzduchu a nikdo neočekával, že by se mohl vrátit s prázdnou. Dravé ryby proháněli rybičky pod molem Mariny Labe a každý litoval, že právě tato část pískovny je ze závodu vyjmuta. Flotila třinácti člunů a pramic včetně člunu hlavní rozhodčí Jany Kubičové vyrazila na hranice sektoru ještě před osmou hodinou. S úderem osmé se již nastartované čluny rozlétly po hladině. >Všechny posádky bez výjimky se vydali na svá vytipovaná místa, kde jak doufali se usadí na celý šestihodinový závod. To se dle našich informací povedlo pouze jediné posádce Delta team, (Jan Bohuněk, Fr. Čáha). Aby se dostali co nejdříve, tam, kam plánovali, zariskovali a zvolili cestu mělkou vodou pod mostkem spojující jeden ostrov s břehem. Chvíli to vypadalo, že se člun bude muset přenést, ale štěstí stálo při závodnících a průjezd se jim zdařil. Tento odvážný tah se rozhodně vyplatil, tato posádka v druhém závodním dnu se 169 ks ryb o váze více než 9,5 kg ukořistila první místo.

Celý závod byl hodnocen ligovým způsobem a tak teprve součet umístění v obou závodních dnech rozhodoval o vítězi MiČR. I počítání výsledků bylo napínavé, protože o prvním a druhém místě, se umístily posádky se stejným součtem umístění. Nezbylo, než se podívat na nachytané gramy a tak Českou republiku na MS na Ukrajině bude reprezentovat team Cvikov, Josef Zahrádka a Petr Kubiče. Druhá posádka se nominovala loňským čtvrtým místem na MS světa a tvoří ji Jan Pánek a Matěj Poula.
Pořadí týmů na MiČR v lovu dravých ryb na umělé nástrahy

 

1. místo: Cvikov (Josef Zahrádka, Petr Kubiče)

2. místo: Svijany: (Marek Dundr, Martin Jedlička)

3. místo: Delta team: (František Čáha, Jan Bohuněk)

4. místo: Polsko „A“: (Zarebski Grzegorz, Lipinski Mariusz)

5. místo: PéPéčka: (Matěj Poula, Jan Pánek)

6. místo: Nemo: (Michl Horák, Václav Nekvapil)

7. místo: Křetinka: (David Koudelka, Tomáš Koudelka)

8. místo: Polsko „B“: (Sicinski Grzegorz, Serek Tadeusz)

9. místo: Zlatá rybka „C“: (Bohumil Křivánek, Adam Zajac)

10. místo: Česká Kamenice: (Richard Popadinec, Jiří Janák)

11. místo: Zlatá rybka „A“: (Jiří Horký, Martin Brada)

12. místo: Zlatá rybka „B“: (Vondrášek, Vachek)

Jak jsme se již před delší dobou dozvěděli od Jana Pánka, který se zahraničními závody na lodích má bohaté zkušenosti, určitě na naše závodníky nebude čekat lehký závod. Ukrajinské řeky se s našimi nedají srovnávat, ať co do velikosti vodních toků, tak i ryb. A tak doufáme, že při našich závodnících bude stát štěstí.

  

autor: www.vydry.cz

Red

Red