Provoz turistických linek na železnici a na Labi byl zahájen

Největší novinku roku 2016 připravila Doprava Ústeckého kraje pro turisty – od 25. března zahajuje víkendový a sváteční provoz nostalgických vlaků na pěti železničních linkách a osobní lodi na Labi. Na ústeckém hlavním nádraží se na zubrnickou lokálku přišel podívat hejtman Oldřich Bubeníček a svezl se lodní linkou do Libochovan, přestože páteční počasí výletům příliš nepřálo.

„Provoz turisticky atraktivních tratí se v minulých letech postupně redukoval. Podařilo se nám však najít na provoz výlet ních tratí prostředky a věřím, že to obyvatele kraje ocení a využijí této nové nabídky pravidelných víkendových tratí, a to včetně linky lodí po Labi,“ řekl novinářům před svým naloděním hejtman Oldřich Bubeníček, kterého doprovázela jeho choť Jitka s vnučkou Nelinkou. Hejtman se pak svezl i zubrnickým motoráčkem. Jeho letošní první jízdu využilo dnes více než 30 zájemců, podobné to bylo i u všech pátečních spojů.

Nové železniční linky nesou v jízdních řádech kromě čísla označení „T“ jako turistické. Linky vedou vesměs po historických tratích, které jsou pro víkendové turistické cestování množstvím zajímavých cílů jako předurčené. Dopravci zde nasadí vesměs historické vozy, se kterými se již nikde jinde běžně ne setkáte.

Z ústeckého Střekova do Velkého Března a Zubrnic po lince T3 zaveze turisty Zubrnický motoráček. Stará známá „Švestková dráha“ ožije pravidelným provozem Středohorského motoráčku z Lovosic do Třebenic, Třebívlic a Mostu. Jezdit tu bude jeden z posledních provozuschopných vozů řady M 240.0 s přezdívkou „Singrovka“, nebo také „Kachna“. Linka T5 patří Podřipskému motoráčku, kterým se svezete z Libochovic přes Mšené-lázně do Roudnice nad Labem nebo obráceně. Nasazuje se tu vůz zvaný „Ponorka“.  Za zajímavými cíli v Dolním Poohří vás dopraví linka T6 – Doupovský motoráček. Jeho trať vede z Kadaně do Podbořan s odbočkou do Radonic u Kadaně. Specialitou v systému doprav y Ústeckého kraje je lodní osobní turistická linka 901 z Ústí nad Labem do Litoměřic.

Zavedení zážitkových historických turistických linek by se neobešlo bez objednávky Ústeckého kraje ve výši 10 a půl milionu korun. Nostalgické turistické linky významně rozšiřují dosavadní možnosti sezónní turistické dopravy a navazují na provoz několika autobusových a vlakových linek, které DÚK  provozuje v turistickém režimu s moderními dopravními prostředky již déle.

Historické turistické motoráčky a loď budou jezd it až do konce letošního října a platí na nich běžný tarif DÚK. Na výlet spojený s nevšedním dopravním zážitkem se tedy vlaky a autobusy v systému DÚK můžete vydat s jedinou jízdenkou třeba již z místa Vašeho bydliště. Kromě linek T1 a T3 je na nich dle individuální kapacity možný převoz jízdních kol

Podrobnosti o turistických tratích a jejich jízdních řádech naleznete zde:

http://www.kr-ustecky.cz/doprava-ustec keho-kraje.asp

Připravil: DS a OMK
Lodní turistická linka čekala na první zájemce

 

tl
Na ústeckém hlavním nádraží pak turisty lákal zubrnický motoráček

tl
Interiér motoráčku

tl
Hejtman Oldřich Bubeníček s vnučkou si prohlédli motoráček a pak se jím i svezli

tl
Před naloděním

tl
Hejtman se pozdravil i s kapitánem výletní lodi

tl

Zobrazování obrázku Zobrazování obrázku tl

 

 

 

Red

Red