Roudnice – Benefice v podání OLDstars

19.-20.7. se mohou všichni divadelní nadšenci těšit na benefiční divadelní festival v podání uskupení OLDstars. Přijeďte za nimi do Roudnice nad Labem doplnit své divadelní znalosti a udělejte tak i dobrý skutek.

Přinášíme vám rozhovor, ve kterém nám hlavní organizátoři festivalu Kristýna Doležalová a Richard Juan Rozkovec řekli, proč byste měli festival navštívit a na co všechno se můžete těšit.

Co přivedlo OLDstars k benefiční činnosti?

Kristýna: Tak úplně na začátku byla idea toho, že chceme někomu pomáhat, ale protože jsme sami neziskoví, nemohli jsme nikomu věnovat žádné větší finanční obnosy.

Richard: Logicky nás napadlo, že najdeme způsob prostřednictvím toho, co umíme a co nás baví. A benefiční festival na poměrně netradičním místě – ať už je to středověká zřícenina nebo klášter – je atraktivní pro diváky i pro naše techniky, všichni si vyzkoušejí něco nového. Je důležité hledat své vlastní hranice.

Jak vás napadlo uspořádat festival právě v Roudnici nad Labem?

Kristýna: S roudnickým klášterem spolupracujeme už delší dobu, pravidelně tam jezdíme na intenzivní divadelní soustředění. Naše režisérka Zuzana Horáková a její manžel a performer Jan Horák, kterého budou mít diváci možnost vidět i na festivalu v one-man show František Blázen, v klášteře pracují, takže když jsme přemýšleli, kde uspořádat letošní letní festival, Roudnice byla první volba. V prostředí jako je bývalý augustiniánský klášter snad ještě nikdo neměl možnost hrát.

Jaké inscenace byste návštěvníkům doporučili?

Kristýna: Myslím, že si každý najde své, ale za mě můžu určitě doporučit představení Vyskočit z kůže, to je současná hra slovenské autorky Zuzy Ferencové. Hlavními hrdiny jsou teenageři, kteří se potýkají s poměrně nestandardními a závažnými problémy.

Richard: Pak Princeznu Turandot, text Daniely Fischerové, který ač se odehrává v bezčasí v Číně, je nesmírně aktuální, navíc se jedná o derniéru a diváci tak mají poslední příležitost inscenaci vidět.

Kristýna: Další derniéra je také komedie současného amerického autora Neila Simona Pozvání na večírek. Tu uvedeme ve spolupráci s vyhlášenou roudnickou cukrárnou a kavárnou Dortletka. Součástí rekvizit a vybavení scénografie budou zákusky právě z této cukrárny.

Richard: Za zmínku pak ještě určitě stojí komorní inscenace V lese černém hlubokém, která stojí hlavně na prvotřídních hereckých výkonech Kristýny Klimešové a Martina Čarného pod režijním vedením Martina Satoranského.

Co dalšího návštěvníkům festival nabídne?

Richard: Ačkoli jsme to původně neplánovali, podařilo se nám vytvořit celý off-program, který poběží už od pátečního večera. Zahájí ho kapela Marii neutečeš!, v sobotu téměř v noci nás pak čeká půlnoční varhanní koncert v majestátní atmosféře kostela. Po něm následuje párty djského dua z DAMU KaPr DJ’s.

Kristýna: Kromě toho bude po celou dobu festivalu připraven program čajového rituálu, v rámci kterého budete moci třeba ochutnat dnes populární bubble tea – pro diváky ho připraví jeden z našich režisérů, čajový mistr Václav Borůvka Valtr, podle tradiční taiwanské receptury. A když se v neděli ráno vyhrabete už na devátou, budete si moct jít zkusit zazvonit na zvonici.

Myslíte, že má festival šanci uspět v době letních hudebních festivalů?

Kristýna: Rozhodně má, hudebních festivalů je v létě skoro miliarda, ale najít nějaký pěkný divadelní není zas tak snadné.

Richard: Hlavně nabízíme divákům mnohem intenzivnější zážitek za mnohem nižší cenu – během dvou dnů můžou vidět dvacet divadelních představení za cenu tří, což nemá mezi hudebními festivaly ekvivalent.

Kristýna: A náš festival je taky pro diváky mnohem komfortnější – nemusí se tísnit v davech, aby viděli své oblíbené umělce, přesto si můžou zajít na super párty a pak se i v klidu vyspat ve stanu – neztratí pocit z letního festivalu a vyhnou se tradičně negativním stránkám takových projektů, protože ty náš festival v Roudnici prostě nemá.

Richard: Navíc jsou všichni tvůrci otevřeni kontaktu s návštěvníky a jsou připraveni s nimi diskutovat i se normálně bavit, koneckonců všichni návštěvníci mohou bydlet ve stanovém městečku přímo v areálu.

Chystáte na léto i jiné akce, na které by se mohli divadelní nadšenci těšit?

Kristýna: Kromě Roudnice chystáme na závěr léta jednu velkou pecku a tou je muzikál Noc na Karlštejně, se kterou budeme postupně od konce srpna jako na turné objíždět české hrady a zámky. Začneme v posledním srpnovém týdnu na hradě Točník.

Red

Red