Šesté dožínky v Peruci. A zase byly výborné!

Tradičně vynikající počasí téměř na sklonku léta, dobře zvládnutá organizace, docela poutavý program pro všechny kategorie návštěvníků, krátké a výstižné zdravice hostů a pořadatelů i hodnotné doprovodné akce – to je v kostce sobota 7. září v městysi Peruci. Uskutečnily se zde už šesté Celokrajské dožínkové slavnosti Ústeckého kraje.

Několik tisícovek návštěvníků z Lounska i odjinud z regionu zhlédlo slavnostní průvod s vlajkami Ústeckého kraje, České republiky i Peruci, kočáry s hosty dožínek a také řadu zemědělské techniky hlavně z hloubi dvacátého století. Dožínkové věnce a kytice dostali na pódiu na náměstí Emila Filly hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman, prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, krajský radní Arno Fišera nebo starosta Peruci Antonín Lanc, zástupci Krajské a okresní agrární komory, Svazu zemědělců ČR a také Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS, s.r.o., která u nás staví plynovody a je významným donátorem akcí v ústeckém regionu.

Image (6)Však také hejtman Oldřich Bubeníček zdůraznil ve svém úvodním slovu vysokou kvalitu výrobků a výpěstků českých zemědělců. Nakupující v naší zemi se vracejí k českým potravinám, ovoci a zelenině a to je dobře pro ekonomiku společnosti i zaměstnanost.

Kromě přehlídky zemědělské techniky patřila Peruc také výstavám připraveným chovateli domácího zvířectva,  zahrádkáři, řemeslníky i expozicím staré a současné techniky. Prostor měli v zámecké zahradě i na dalších místech městyse všichni, kdo se hodlali dobře bavit a prožít „výstavní“ sobotu. Nabízeli se jim po celý den kapely (Maxim Turbulenc, Rodáci aj.), komici (Josef A. Náhlovský), dechovky, divadla, sokolníci nebo drezúry šelem.

Při premiéře Dožínek Ústeckého kraje v roce 2008 se uvažovalo o tom, že hostitelské obce s e budou střídat. Jenže nakonec si je vybojovala, zdá se, že nastálo, Peruc. A je to dobře.

video ze zahájení zde

Red

Red