Terezín – Josefínské slavnosti připomněli historii

V Terezíně, pevnostním městě, které založil císař Josef II., se konaly v sobotu 4. října Josefínské slavnosti. Atmosféru města před více než dvěma sty lety přiblížila návštěvníkům Terezína řada akcí. Slavností se zúčastnila i krajská radní pro oblast kultury Jitka Sachetová.

Josefínské slavnosti, které jsou tradiční oslavou založení města v roce 1780, však v sobotu nezahajoval zakladatel Josef II., nýbrž jeho matka, císařovna Marie Terezie, jejíž jméno pevnost nese. Císařovně, ale i představitelům města a kraje, vzdalo hold na centrálním náměstí na pět stovek vojáků, kteří se později postarali o hlavní atraktivity celého dne, odpolední bitvu o most a zejména noční dobývání pevnosti.

Diváci se však nenudili ani v době klidu zbraní. Program doplnil tradičně staročeský jarmark a vystoupení skupiny skotských dudáků. Letošní novinkou byly ukázky výcviku koní a psů v opravené pevnostní Jízdárně, která se stala Památkou Ústeckého kraje pro rok 2013. Vojáci v historických uniformách měli zázemí v prostoru opraveného Kavalíru 2.

Připravil: OMK

unnamed unnamed (1) unnamed (2) unnamed (3)

Red

Red