V litoměřickém parku Václava Havla byla odhalena busta tohoto státníka

„Václav Havel se podařil, má pěkný výhled a bude nám hlídat dění ve městě,“ řekl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč

Při příležitosti nedožitých 76. narozenin Václava Havla byla v pondělí 8. října 2012 v litoměřickém parku odhalena busta tohoto bývalého prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil.

Slavnostního odhalení díla akademické sochařky Alžběty Kumstátové v parku pojmenovaném po bývalém prezidentu České republiky se zúčastnil spolu s dalšími hosty, mezi nimiž byla také Dagmar Havlová, ministr obrany Alexandr Vondra.

Ten na adresu přítele Václava Havla uvedl: „Havel vždy stavěl svůj postoj k světu na lidských právech. V jeho interpretaci mají tato práva univerzální povahu a děje-li se křivda, utrpení a zlo kdekoliv, je povinností čestných lidí zasáhnout. Miloval harmonii, ale nikdy nešel cestou kompromisů a lží, které by mu zaručovaly klid.

Život v paralelním světě undergroundu a disentu byl pro něj neskonale zajímavější než poklonkování před mocnými.“

Poté dodal, že: „Mladá sochařka Alžběta Kumstátová nám vrací Václava Havla civilního, občanského, neokázalého. Ale za tou zdánlivou, sympatickou obyčejností znovu tušíme imponující energii tvořivého a neklidného ducha, který provokoval, inspiroval i miloval“

Autor: Miroslav Šindelář

Red

Red