Voňavá nemocnice? V Roudnici ji mají

Nemocnice mají většinou svůj typický zápach, který většinu lidí odrazuje nebo alespoň částečně navozuje nepříjemné pocity. Navíc pracovníci ve

zdravotnictví trpí často vysokou hladinou stresu.
Stejně jako mnoho dalších pachů, také vůně dokážou oživit vzpomínky a ovlivňují naši náladu. Pokud jsme v prostředí, které nám zkrátka nevoní, vnímáme je negativně. Což je například v případě zaměstnanců nebo pacientů v nemocnicích špatné.

„ Je to už několik měsíců kdy se zrodil koncept „voňavé nemocnice“ a pak už jen bylo otázkou času jak vybrat formu ideální právě pro nemocniční chodby, čekárny a místa, kde se sdružuje zdravonický personál“, informuje Mgr. Tomáš Krajník, ředitel nemocnice.
Po náročném výběrovém řízení jsme nakonec vybrali dodavatele, který nabídl vůně obsahující vysokou koncentraci esenciálních olejů (téměř 13%), z 20% molekule, které absorbují nepříjemný zápach a zajistí tak, aby se vůně mezi sebou nemíchaly. Samozřejmostí byl výběr z více než 90 vůní včetně vůní vhodných pro alergiky a automatický osvěžovač s LCD displejem s možností výběru 22 přednastavených programů či personalizace, který dokáže provonět až ž 50 m2. Od poloviny srpna probíhal tzv. testovací provoz na vybraných odděleních. Od listopadu jedeme už v plném provozu na dvou pilotních odděleních, LDN a na chirurgii.
„ Za více jak měsíc používání vůní na našem oddělení mohu potvrdit jednoznačně pozitivní vliv nejen na pacienty, ale především společné prostory zůstávají čisté a svěží. Myslím, že vůně je příjemnou změnou jak pro stálý zdravotnický personál, tak i pro návštěvníky nemocnice“, doplňuje paní Mgr. Jana Bezděková, vrchní sestra na chirurgii.

Do společných prostor LDN jsme vybrali vůni připomínající čerstvě vyprané prádlo. Prostor působí skutečně čistě a nevtíravě, na chirurgii pak zvítězila osvěžující vůně po růžích. „Obě vybrané vůně úspěšně pomáhají odstranit typický „nemocniční odér“ a zlepšit zdejší prostředí pro zaměstnance i pacienty, navíc v průběhu měsíce plánujeme také vizuální změnu na vybraných odděleních a už nyní mohou prozradit, že se pacienti budou moci těšit růžová pole na chodbách chirurgie, doplňuje Ing. Markéta Smutná, PR manažerka nemocnice.

Red

Red