ZÁVĚR ROKU PRO MKZ LITOMĚŘICE

Předvánoční čas se opět nesl v duchu covidu. Jednou z nejpostiženějších oblastí je totiž také kultura. Vesměs na všechny prosincové akce dopadl vliv vládních nařízení a akce musely být zrušeny či přesunuty. I plánování na následující období je s velkým otazníkem.

Jedním z nejemotivnějších příkladů za všechny jsou adventní a vánoční trhy, které měly proběhnout na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Už podruhé, s ohledem na současnou situaci a aktuální opatření, bohužel neproběhly. „Situace nás velmi mrzí, hlavně mě osobně. Pro mě je tato akce srdcovou záležitostí. Svátky a období před nimi považuji za top celého roku a vždy se na to velmi těším. Přáli jsme veřejnosti, aby s námi na trzích načerpali atmosféru Vánoc. Věnovali jsme přípravám mnoho sil a energie, ale je to stav, který nemůžeme ovlivnit a je potřeba vše dodržovat, abychom napomohli vrátit se do normálního světa,“ sdělila Michaela Mokrá, ředitelka MKZ Litoměřice. Zachována ovšem zůstala vánoční výzdoba, která je nyní krásnou dominantou náměstí – osvětlená kašna, andělé, krásné světelné stromky a nechybí ani jedinečný betlém vyřezávaný ze dřeva. K využití byl také oblíbený fotokoutek se sněhuláky. Rozsvícení vánočního stromu a dekorací proběhlo bez účasti veřejnosti před prvním adventním víkendem.

Letos se podařilo uskutečnit každoroční soutěž „O nejkrásnější vánoční stromeček“ zdobený mateřskými školkami či jinými dětskými institucemi. Hlasování probíhalo prostřednictvím třech facebookových stránek MKZ či vhazováním hlasovacích lístků do boxu na infocentru města. Výsledné součty hlasů nakonec určily jako vítěze MŠ Mašinku. Výhru v podobě dárkového poukazu do Dračiku v hodnotě 5.000 Kč obdrží výherní školka z rukou paní ředitelky hned v prvním lednovém týdnu. A my jí tímto velmi gratulujeme.

Projekt, který stojí za zmínku a sklidil velký úspěch, byla Ježíškova pošta. „Nečekali jsme takovou odezvu, i zpětné kladné reakce veřejnosti nás mile potěšily. Prvotní nápad byl můj, ale k dokonalosti to dovedla kolegyně Kekrtová, které tímto patří velké poděkování. Strávila nad projektem hodně času a dala si opravdu záležet na tom, aby každá odpověď byla unikátní a osobní,“ pochlubila se Michaela Mokrá. Do andělské schránky vhodily pro Ježíška svůj dopis na dvě stovky dětí, ale i dospívajících či dospělých. Povedlo se reagovat na každý dopis originálně. Je rozdíl, zda dopis čte dvouletému dítěti maminka, zda si dopis čte desetileté dítko, které už na Ježíška nevěří, nebo dospívající dívky, které touží po objetí či návratu k distanční výuce. Objevily se i dopisy od dospělých, ať už si přáli nadělit pouze zdraví pro své blízké nebo vnoučátko, či jiné.

A jelikož se společenské akce konat nemohly, snažilo se MKZ zpříjemnit veřejnosti předvánoční čas hravou formou. Vánoční kvíz, který probíhal od 10. prosince prostřednictvím facebooku a webových stránek, přilákal velkou řadu hravých dospělých i dětí. Každý den byla k dispozici jedna více či méně obtížná hádanka. Luštěním lidé získávali indicie, které pak v závěru proměnili v písmena složená do závěrečného vítězného slovního spojení. Vánoční kvíz měl jednoho vítěze, kterému MKZ Litoměřice nadělilo pod stromeček mobilní telefon. „Tuto formu předvánoční zábavy považuji také za velmi povedenou, vzešla od kolegyně, která měla na starosti i Ježíškovu poštu. Témata jednotlivých otázek korespondovala s duchem Vánoc, a tak jsme měli alespoň šanci lidem navodit vánoční atmosféru jiným způsobem,“ doplnila Michaela Mokrá.

Jedinou akcí Kulturního centra, která dostala možnost se uskutečnit za velmi přísných hygienických podmínek, byl Zimní jarmark, který na Hrad přinesl vánoční atmosféru a veřejnost si tak mohla nakoupit drobné jarmareční zboží či vánoční ozdoby. „Průběh akce a dodržování jednotlivých nařízení byli zkontrolovat zástupci Policie ČR a hygieny. Jsme rádi, že jsme prošli bez jediného černého puntíku, protože přestože velmi chceme akce pořádat, jsme si vědomi toho, za jakých podmínek je smíme pořádat,“ dodala Michaela Mokrá.

Hned první prosincový víkend měl být v Kulturním centru ve znamení tance. Bohužel se tomu tak nestalo a věneček tanečních kurzů pro rok 2020 i 2021 musel být odložen na nadcházející rok. Z dalších zrušených akcí je potřeba zmínit koncert skupiny Fešáci nebo vánoční koncert Lenky Filipové. Mezi přesunutými akcemi je Partička nebo pravidelné Povídání o víně.

Bohužel tato nelehká doba a podmínky stanovené vládou nedovolily náležitě oslavit ani tak významnou událost jako jsou 30. narozeniny kulturního domu v Litoměřicích. Při této příležitosti se měl právě v kulturním domě konat ples s benefičním charakterem. Přestože se ale zrušil ples, nezrušilo se to, že Městská kulturní zřízení v Litoměřicích ve spolupráci se společností Kooperativa pojišťovna, a.s. pomohly dobré věci. Klokánek Litoměřice obdržel šek na 30.000 Kč od zaměstnanců Kooperativy a od Nadace Kooperativy, a také šek na 6.000 Kč od zaměstnanců Městských kulturních zařízení v Litoměřicích.

A na co se můžete těšit se startem Nového roku? Nalákat Vás může na únor připravovaný koncert Jaromíra Nohavici nebo koncert vokálního seskupení v čele s Jiřím Kornem 4TET na konci března.

V Kině Máj byl v prosinci nejúspěšnějším titulem Spider-man, který za jeden víkend přilákal do kina 1200 návštěvníků. Kino Máj plánuje mít tradičně otevřeno i během Štědrého dne, kdy je pro dětské diváky připravena pohádka Zpívej 2 nebo Tři přání pro Popelku. Veřejnosti se kino uzavře až 31.12. a začínat nový rok 2022 plánuje pokračováním filmu Šťastný nový rok. V lednu se objeví také dlouho očekávaný film Kingsman a vedení kina sází též na českou komedii Srdce na dlani.

Divadlo K. H. Máchy stihlo v prosinci odehrát představení Divadla Ungelt Dovolená paní Josefy, vánoční koncert ZUŠ Litoměřice nebo pohádky pro děti. Ovšem koncertu KPH nebo představení Housle se již z důvodu nemoci veřejnost nedočkala. Housle budou přesunuty na začátek dubna 2022. V prodeji jsou od prosince abonentky na jaro 2022. Divadlo K. H. Máchy se nyní chystá na oslavy 200 let a pro návštěvníky je připravena řada novinek. Slavnostní start oslav proběhne o víkendu 15. a 16. ledna.

Jak si mají zákazníci naložit se zakoupenými vstupenkami neproběhlých akcí? Vstupenky ze zrušené akce pořadatelem je možné vrátit na recepci Hradu do dvou měsíců od zveřejnění zrušení dané akce. Po uplynulých dvou měsících již není možné vstupenky vrátit. V případě přesunutých akcí zůstávají vstupenky v platnosti na nový termín. Nehodí-li se zákazníkovi nový termín, vstupenky může vrátit. Hodnota vstupného bude zákazníkovi nabita na dárkovou kartu formou kreditu s platností na 5 let.

Kolektiv Městských kulturních zařízení v Litoměřicích tedy tímto uzavírá rok 2021 a přeje všem kouzelné Vánoce, hlavně hodně zdraví a vitality, a mnoho důvodů zářit štěstím i v novém roce 2022.

Red

Red