Americký diplomat v Roudnici nad Labem

 

Snímek 038Dne 19. 4. 2013 na VOŠ a SOŠ přivítali velice vzácné hosty – ředitele Amerického centra velvyslanectví USA pana Miroslava Konvalinu a mladého amerického diplomata pro vojensko-politické záležitosti pana Shana A. Siegela. Po přijetí ředitelem školy panem Ing. Josefem Nehybou následovala přednáška a beseda se studenty.

V úvodu vyzval pan Konvalina přítomné studenty, aby podpořili na Facebooku mladé lidi z texaského městečka West, které bylo postiženo katastrofou. Zdůraznil, že obyvatelé postižené oblasti jsou potomci Čechů. Poté se ujal slova pan Siegel, který všechny zaujal svým osobním příběhem, jak se stal diplomatem. Věnoval se také tématům armáda, sport, zábava a kultura, odpovídal na všechny otázky. Mezi dotazy týkající se armády patřily například, zda se do armády mohou zapojit i ženy a jaký je život u námořní pěchoty. Fakt, že nejoblíbenějším americkým sportem je americký fotbal a ne basebal, jak si mnozí z nás mysleli, se přítomní dozvěděli v další části besedy. Vyslechli si také zajímavosti o nejlepších, či naopak nejhorších amerických sportovních klubech a mnoho dalších informací ze světa amerického sportu.

V části věnované tématu volného času se dostali k filmu a hudbě. Diplomat Siegel hovořil o hudbě, kterou poslouchají jednotlivé generace a také o tom, že hudební vkus je v každé části Ameriky zcela rozdílný, což platí i pro další kulturní zvyklosti.

Přednáška byla velmi zajímavá, každé téma bylo oživeno osobními zkušenostmi a zážitky. Diplomat mluvil velmi srozumitelnou angličtinou, tudíž posluchači neměli problém pochopit obsah jeho projevu. Navíc občas do své přednášky vkládal česká slova a výrazy, což většinu žáků příjemně překvapilo a pobavilo. Jelikož se návštěvě z americké ambasády líbil přístup k přednášce, byli  přítomní  pozváni do Amerického centra v Praze. Potěšení vyvolala závěrečná slova pana Konvaliny „Máte krásnou školu, sympatické studenty a zapálený tým pedagogů. To je skvělé.“ Nakonec publikum přednášejícího i jeho kolegu odměnilo potleskem

redakčně upraveno

autor článku: Anežka Horáčková a Veronika Šíbalová

Red

Red