Burčák tekl v Litoměřicích proudem

viWTradiční litoměřické vinobraní opět zahájil král Karel IV. s družinou. Kostelní zvony se i letos rozezněly v sobotu 21.září ve 14 hodin, tedy ve chvíli, kdy král vjel na Mírové náměstí. Již ve 13 hodin však císař římský i bůh vína Bakchus navštívili hrad, který slavný panovník dvakrát ve 14. století navštívil. Prohlédli si i expozici věnovanou českému vinařství a na nádvoří hradu si připili s Litoměřičany, kterým rozdali množství zlaťáků.


Kulturní program nejnavštěvovanější akce roku se odehrával na několika místech – na hlavní scéně před radnicí, na historickém pódiu opodál a na Dominikánském náměstí. Letos přibyla i alternativní scéna na Lodním náměstí, jež však na rozdíl od dění v historickém jádru Litoměřic nebyla organizována Městskými kulturními zařízeními. Nechyběl ani Ostrovní festival a stánky na nádvoří hradu.

Letošní vinobraní překvapilo množstvím burčáků. „Přihlášeno bylo šest desítek prodejců, mezi nimi i zástupci rodinných vinařství, kteří k nám přijeli vůbec poprvé,“ uvedla ředitelka MKZ Věra Kmoníčková. Za nejlahodnější lidé v soutěži označili burčák Jiřího Dvořáka z Hustopečí. Celkový počet stánků však byl mnohem vyšší – kolem dvou set. Za obzvláště vydařený pak návštěvníci letošního vinobraní, které hlavně v sobotu provázelo krásné podzimní počasí, hodnotili ohňostroj.

Eva Breňová

Red

Red