Hynek na MTB Tour obhájil loňské vítězství

Litoměřice – Kristián Hynek obhájil loňské prvenství. Při 3. ročníku MTB Tour České středohoří na nejdelší trati znovu nenašel přemožitele.

Po vydatném dešti do cíle tentokrát přijel, stejně jako většina závodníků, doslova jako koule bláta. Zazářili však i domácí borci. Cyklisté si to mezi sebou rozdali na třech trasách a na startu stál dokonce i všestranný sportovec, bavič a známý všeuměl Jakub Kohák. Kristián Hynek byl už na startu hlavním favoritem závodu. Svoji roli vzápětí na hlavní 75 km dlouhé trase potvrdil. Poradil si s ní jako jediný v čase pod tři hodiny. „V těchto podmínkách si to člověk opravdu moc neužíval a musím vznést obdiv všem, kteří dokončili. Byl to doslova očistec. Po sobotních Odrách jsem si říkal, že už nic nemůže být horší, ale ve finále bylo.

Bláto bylo nepříjemné, jílovité a hodně se lepilo, ale tohle splnilo mé potřeby, co se týče tréninku a díky tomu vítězství je to pro mě mnohem příjemnější, takže jsem zabil dvě mouchy jednou ranou,“ byl spokojený vítězný Kristián Hynek, který na Mírové náměstí v Litoměřicích přijel zcela osamocený se čtyř a půl minutovým náskokem na druhého Michala Bubílka. Bronz pak patřil litoměřickému rodákovi hájícímu dnes barvy SKC Tufo Prostějov Matěji Zahálkovi. Ten už přijel s desetiminutovým odstupem. „Na začátku jsem ztratil do kopce, když se mi do kola nabalilo strašně bahna.

Jel jsem v silničních botách, takže jsem musel oklepávat, abych mohl nacvaknout. Navíce jsem se dlouho nemohl dostat do tempa. Na biku jsem seděl den před závodem dvě hodiny a předtím naposledy loni v listopadu, takže osobně jsem maximálně spokojený,“ pronesl stříbrný Matěj Zahálka. Domácí borec však zazářil na kratší trase na 45 kilometrů. Odchovanec terezínské cyklistiky Martin Čech v trikotu svého týmu KC Kooperativa do cíle přijel za hodinu padesát s tří a půl minutovým náskokem na Jana Wolfa z Regal Bike týmu. Bronz  si tentokrát odváží Pavel Sedláček. Všichni tři přitom berou zlato ve své kategorii, takže první tři na střední trase se v Litoměřicích radovali ze zlatého stupínku. „Vzal jsem za to za Chudoslavicemi, kde byl slušně bahnitý kopec. Tam jsem za to cuknul a trochu zrychlil. Najednou za mnou nikdo nebyl, tak jsem si už dál jel své tempo. Výhodnou domácího prostředí bylo, že člověk přesně ví, kde se nachází a jak daleko je to do cíle. Jinde si už myslíte, že jste blízko a najednou máte ještě deset kilometrů. Furt do bolí a furt se cíl neblíží. Tady jsem přesně věděl, kde jsem,“ podotkl zlatý Martin Čech, který má velkou touhu nominovat se do Tábora na listopadové mistrovství Evropy v cyklokrosu. „Podeje dvanáct lidí, tak se mi to snad podaří,“ věří mladý junior z Terezína. V překvapivě rychlém tempu se jel i nejkratší závod pro děti, rodiny a fitness jezdce. S osmikilometrovou trasou po Labské cyklostezce si za pouhých třináct minut poradil dvanáctiletý Martin Bárta jedoucí v dresu Bikecklinic Junior. Tomu zdatně sekundoval domácí závodník Štěpán Zahálka z CK Slavoj Terezín, jinak mladší bratr úspěšného Matěje. Trojici nejrychlejších uzavřel Lukáš Adámek z Ústí nad Labem, který ztratil necelou minutu.

Na třech vypsaných trasách se ale hodnotné ceny rozdávaly hned v šestnácti kategoriích.  Ti nejlepší si odvezli třeba zahraniční zájezd nebo roční servis v prodejnách Intersport. „Pravda je, že na MTB Tour se rád vracím. Líbí se mi, že tu nejsou extra velké kopce, protože mých devadesát kilo na nich úplně nejede. Skvělé jsou ty technické pasáže, hezké ceny a také se mi líbí celkové zázemí uzpůsobené pro děti – divadlo, malování na obličej. Pro rodinu je to fajn, i když jsem kvůli nemoci tentokrát přijel sám,“ sdělil někdejší cyklokrosový reprezentant Pavel Linet, který tentokrát na střední trase pásku protnul celkově čtvrtý, ale v kategorii do 40 let bral stříbro.Nejen děti, ale naprosto fantastické výkony předvedly také ženy, které se nenechaly zastavit deštěm, jenž trasu od rána zkrápěl. „Říkala jsem si, jestli nebudu mít rozmazanou řasenku,“ usmála se vítězka ženské kategorie na trati dlouhé 45 kilometrů. „Válela jsem se asi pětkrát a s bahnem bojovala, ale závod se mi líbil. Jinde je to nuda, ale tahle trasa byla zajímavá – krásné technické sjezdy i výjezdy. Začátek se rozjížděl na cyklostezce, což bylo dobrý na rozehřátí, takže já jsem nadšená,“ pochválila pořadatele MTB Tour Barbora Maříková.

To na královské trati měla blízko ke zlatu Kateřina Ježková z Nutrend Sport Paudera Litoměřice, ale nakonec skončila druhá za vítěznou Nikol Falšarovou. „Jsem trochu zklamaná. Do pětačtyřicátého kilometru jsem vedla, ale pak jsem dostala hrozné křeče,  které mě zastavily. Jak na potvoru jsem u sebe neměla nic a ti co projížděli také ne, takže jsem si to přetrpěla,“ řekla stříbrná Kateřina Ježková.V Litoměřicích ale program nebyl připraven pouze pro závodníky. Skvěle se bavit mohl i doprovod.  Celým den přítomné bavil Jakub Kohák. Připraveny byly testovací jízdy Škoda od autosalonu Horejsek, testování elektrokol od Intersportu, skákací hrady, Sváťovo dividlo a celá řada vystoupení včetně závěrečného koncertu kapely Nestel postel. „Tentokrát nám vůbec nepřálo počasí. Poslední dva dny pršelo, takže pro závodníky i diváky nic pěkného, ale přesto se tu sešla velká konkurence. Závodníků přijelo stejně jako loni. I přes nepřízeň počasí se celý den mimořádně vydařil a všichni si třetí ročník užili. Už z naší akce začíná být opravdová tradice a je skvělé z reakcí cítit, že se k nám lidé rádi vrací právě proto, že se tu neustále snažíme připravovat pro všechny velmi atraktivní zázemí,“ uzavřel letošní ročník Lukáš Harvánek, ředitel MTB Tour České středohoří.
Výsledky – celkově 75 km: 1. Kristián Hynek (Topeak-Ergon Racing Team) 2:59:482. Michal Bubílek (Kellys Bikeranch Team) +4:243. Matěj Zahálka (SKC Tufo Prostějov) +10:344. Petr Cmunt (Haven Extreme bike) +17:285. Jiří Šorm (Aerotec) +29:08
45 km:1. Martin Čech (KC Kooperativa JBC) 1:49:342. Jan Wolf (Regal Bike) +3:293. Pavel Sedláček (Symbie BMC) +3:314. Pavel Linet (Sport Areál Klíny) +6:175. Miloš Králík (Future Cycling) +6:19
8 km:1. Martin Bárta (Bikeclinic Junior Team) 13:112. Štěpán Zahálka (CK Slavoj Terezín) +0:423. Lukáš Adámek (Bicykl Kříž Team Ústní nad Labem) +0:574. Matyáš Černý (Litoměřice) +2:595. Adam J. Bitrich +3:00

Info k fotu (Foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz):

 

170924_3MTB_001 – Kristián Hynek na startu (vlevo)

170924_3MTB_002 – dlouhá trasa – vlevo ředitel lovosického gymnázia Marek Bušek

170924_3MTB_003 – Jakub Kohák vyjel na nejkratší trasu s dětmi

170924_3MTB_004 – Jakub Kohák nakonec uzavřel Mini MTB Maraton za Emou Trnkovou

170924_3MTB_005 – vítěz závodu na 45 km terezínský Martin Čech

170924_3MTB_006 – vítězka ženské kategorie závodu na 45 km Barbora Maříková

170924_3MTB_007, 008 – Kristián Hynek obhájil loňské prvenství

170924_3MTB_009 – Hynek na pódiu, třetí Matěj Zahálka (vpravo)

Red

Red