Jiráskovy sady v Litoměřicích usilují o titul Park roku 2017

Až do 4. října se veřejnost může zapojit do hodnocení třinácti parků z celé České republiky přihlášených do soutěžní přehlídky Park roku 2017. Jsou mezi nimi i litoměřické Jiráskovy sady, které prošly díky podpoře Nadace Proměny Karla Komárka kompletní obnovou v letech 2010–2015.

Lidé mohou hlasovat na stránkách http://www.parkroku.cz/cs/.

Jiráskovy sady, které jsou největším litoměřickým parkem, se před dvěma lety změnily v moderní a funkční městský prostor. Autorem architektonického řešení je Ateliér zahradní a krajinářské architektury Zdenka Sendlera. Návrh vybraný v rámci architektonické soutěže Cena Nadace Proměny 2011 vznikal na základě zadání zahrnujícího výsledky participace místní veřejnosti. Ta se díky projektu podporovanému nadací mohla zapojovat po celou dobu. Sady proměnou získaly nové „srdce“ v podobě zpevněné centrální plochy s vodními prvky a křížením dvou hlavních cest. Mají nový mobiliář, tři dětská a jedno sportovní hřiště i místo pro setkávání studentů. Atmosféru parku dotvářejí originální prvky, které navrhli studenti z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Soutěžní přehlídku Park roku, která každoročně hodnotí počiny v oblasti zahradní a krajinářské architektury,vyhlašuje profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně. Jejím cílem je zvyšovat kvalitu ploch veřejné zeleně. Paralelně s veřejnou anketou probíhá také odborné hodnocení přihlášených děl. Porota posuzuje celkovou kompozici prostoru, kvalitu provedené práce, použití rostlin i úroveň péče.

Slavnostní vyhlášení výsledků odborné i veřejné části soutěže Park roku proběhne 5. října v Olomouci na konferenci Parky pro život.

 

Jiráskovy sady už se objevily v ročence Česká architektura 2015–2016, dostaly se do užší nominace soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu 2016 a také byly zařazeny mezi čtyřicet projektů reprezentujících současnou krajinářskou architekturu visegrádských zemí Landscape Architecture in Visegrad 2015.

 

Další podrobnosti:

Red

Red