Jubilejní mezinárodní ročník klavírní soutěže vyhrál mladý Chorvat

Ústecké divadlo hostilo od 22. do 24. listopadu 50. ročník prestižní mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte. Mezi 71 účastníky ze 17 zemí Evropy se absolutním vítězem stal Chorvat Zvjezdan Vojvodić.

Dvoudenní soutěž mladých klavíristů vyvrcholila právě slavno stním předáváním cen vítězům a poté následovalo jejich vystoupení. Mezi předávajícími byl i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Generálním partnerem akce se stala společnost Net4Gas.

Na třídenní napínavé klání přijeli soutěžící až z Gruzie, Albánie, Ruska či Vietnamu. Ti nejlepší z každé věkové kategorie prošli sítem až do finále, kde porotě i divákům předvedli svůj um. V nejmladší kategorii do 9 let vyhrála Klára Gibišová, v další kategorii (10 až 11 let) pak Sophia Lewerenz z Německa. V kategorii 12 až 13 let triumfoval Ital Alessandro Dipaola a v nejstarší věkové kategorii do 15 let získal od poroty nejvíce bodů chorvatský klavírista Zvjezdan Vojvodić.

 

Klavírní soutěž patří díky tradici do programu Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Pro některé mladé a talentované klavíristy je tato soutěž odrazovým můstkem za cestou ke slávě. „Když se podíváme na to, kolik mistrů tu začínalo a získalo svá první ocenění, tak mi nezbývá poděkovat těm, kteří soutěž vymysleli a těm, kteří se teď na soutěži podílí,“ řekl hejtman Ústeckého kraje při slavnostním vyhlášení vítězů.

 

Soutěž se uskutečnila pod záštitou hejtmana Oldřicha Bubeníčka a primátorky města Ústí nad Labem Věry Nechybové a za velmi významné podpory Ústeckého kraje, společností Net4Gas, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Ministerstva kultury České republiky a Statutárního města Ústí nad Labem. Organizátory byly Základní umělecká škola Evy Randové, příspěvková organizace Ústeckého kraje a Kulturní středisko města Ústí nad Labem. Příští ročník se uskuteční opět v krajském městě; a to od 21. do 23. listopadu 2018.

Předávání cen na slavnostním galavečeru.

Martin Kolář ze společnosti Net4Gas předal jednu z hlavních cen italskému klavíristovi.

Jedním z předávajících byl také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

.Celkový vítěz byl z Chorvatska, Zvjezdan Vojvodić.


Po ceremoniálu následoval koncert vítězů.

 

 

 

Red

Red