Kraj poděkoval myslivcům za pachové ohradníky

Pachové ohradníky pomáhají odrazovat divokou zvěř od vstupu na silnice, kde by mohla způsobit dopravní nehody. Podél komunikací v regionu je aplikují myslivci od roku 2008 a kraj jejich aktivity pravidelně finančně podporuje. Na společném setkání se mluvilo o plánech na rok 2014. Nápad, který se jako první realizoval v Ústeckém kraji, se postupně šíří po celé republice.
Tisková zpráva ze dne 6. prosince 2013

pachové ohradníky

Výsledky, které instalace pachových ohradníků podél silnic za sebou má, jsou příznivé. Hned v roce 2009, v prvním roce realizace, se podařilo snížit počet dopravních nehod způsobených zvěří z celkového počtu 1400 na 70. Proto se v projektu i nadále pokračuje. Jedná se o významnou pomoc řidičům. Kraj na ní ze svého rozpočtu poskytuje zhruba 280 tisíc korun ročně. Ošetřeny jsou zhruba dva tisíce kilometrů silnic z celkového počtu tři a půl tisíce.

„Je to určitě příznivá částka, za kterou dostáváme vel mi výraznou zpětnou vazbu. Čísla mluví za vše.

pachové ohradníky+ Tuto věc jednoznačně podporuji a děkuji obcím a městům, konkrétně Lounům, Žatci, Podbořanům, Roudnici nad Labem, Varnsdorfu, Mostu, Lovosicím a Litoměřicím, že se na této věci také podílejí. Věřím, že do budoucna se zapojí ještě více obcí a měst Ústeckého kraje,“ řekl na jednání hejtman Oldřich Bubeníček.

V rámci setkání na krajském úřadě hejtman společně s vedoucím odboru dopravy krajského úřadu Jindřichem Fraňkem poděkoval za spolupráci s myslivci, kteří se o instalaci pachových ohradníků starají a kteří stáli u zrodu tohoto nápadu.

pachové ohradníkyěMluvilo se také o plánech do budoucna. V roce 2014 by měl vzniknout materiál, který bude mapovat aktuální výskyt zvěře na silnicích Ústeckého kraje a bude informovat o tom, kde je vhodná aplikace pachových ohradníků, kde nové dopravní značení a kde jiná úprava okolí silnic. Vedle myslivců na projektu spolupracují také policisté, konkrétně se jednání zúčastnil kpt. Roman Chynoranský, BESIP reprezentoval koordinátor Jan Pechout a byli zde i představitelé Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Nápad s pachovými ohradníky má za sebou tak příznivé výsledky, že se postupně šíří do dalších krajů České repu bliky. Jako první byl ale Ústecký kraj.

Pachové ohradníky se aplikují buď přímo na stromy podél silnic, na kterých vypadají jako montážní pěna využívaná ve stavebnictví, a nebo na speciální tyče na krajích lesů a luk. Pach, který se zhruba tři až čtyři měsíce šíří do okolí, odrazuje zvěř a ta díky tomu nevstoupí do vozovky.

pachové ohradníkyč 

Red

Red