Litoměřičané hlasovali pro modernizaci bazénu a snížení prašnosti

Modernizace a rozšíření plaveckého bazénu, renovace atletického oválu na Základní škole Havlíčkova a instalace vodních prvků vedoucích ke snížení prašnosti. To jsou návrhy obyvatel Litoměřic na zlepšení života ve městě, které na včerejší veřejné diskuzi s názvem „Desatero problémů Litoměřic“ získaly nejvíce hlasů. Pro úpravy bazénu bylo 50 zúčastněných, další dva projekty získaly po 26 hlasech. Celkem do litoměřického Kulturního a konferenčního centra dorazilo 195 diskutujících.

Do první desítky problémů se dále zařadil například návrh na přemístění základní umělecké školy do budovy velitelství, vybudování zázemí pro návštěvníky Střeleckého ostrova, zvýšení kapacit psychiatrické a psychologické péče či oprava letního kina. Diskutující se shodli i na přání zklidnit provoz v centru města, vybudovat startovací byty, zajistit kyvadlový svoz dětí do základních škol, pokračovat v budování bezbariérového úřadu (bezbariérový přístup ke všem službám města) nebo postavit víceúčelové sportoviště v kasárnách pod Radobýlem. Přítomní přišli mimo jiné s návrhem na zrušení diskoték v centru a na sídlištích, se zvýšením počtu kontejnerů na kovový odpad nebo vznik centra duševního zdraví. Padl také návrh umístění velkoplošné mapy Českého středohoří na horním nádraží. Vzešel od obyvatele Litoměřic Ivana Jiráska. „Navrhuji také instalaci takových stojanů na kola, která umožní uzamknutí celého kola,“ uvedl Ivan Jirásek a dodal, že ve veřejných diskuzích vidí velký přínos. „Obyvatelé díky tomu mají možnost promluvit,“ pochvaloval si.

Samotnému diskutování předcházelo připomenutí loňských návrhů. Místostarosta Litoměřic Pavel Grund seznámil přítomné s tím, v jaké fázi se nyní projekty nacházejí. Jedním z nich bylo vybudování víceúčelové sportovní haly, v tomto případě město pracuje na vyhledání vhodného dotačního titulu. Do loňské TOP 10 postoupil kromě mnoha dalších například i návrh na omezení parkovacích míst ve městě. Jak místostarosta Grund vysvětlil, město se tímto problémem intenzivně zabývá. „Problém parkování v centru jsme chtěli řešit vybudováním parkoviště v bývalém železničním tunelu u dolního nádraží. Projekt jsme ale zatím odložili, protože došlo ke změně podmínek dotace, o kterou jsme usilovali. Město by muselo uvolnit ze svého více než 60 milionů korun, což je příliš. Hledáme proto nový dotační titul, nebo jinou lokalitu,“ popsal vývoj situace místostarosta Grund.

Definované TOP problémy následně ověří anketa probíhající od příštího týdne do 13. května na webových stránkách města Litoměřice. Uskuteční se i sociologický průzkum. Poté se jimi začnou zabývat radní a zastupitelé.

Red

Red