Lovosice znovu ožívají cyklistikou

Lovosice/Židovice – Cyklistické kritérium se po více než deseti letech znovu vrací do Lovosic. Do centra města už tuto sobotu zamíří cyklisté z celé republiky a přijedou i zahraniční jezdci. Kritérium nadějí, které se jede jako Český pohár mládeže a žen na silnici, navazuje na historii lovosické cyklistiky. Součástí bude také velkolepé setkání legend. Pozvání přijali velikáni typu Jana Smolíka, Jiřího Dalera či Pavla Doležela. A díky dalšímu nedělnímu závodu v Židovicích to bude na Litoměřicku doslova celý víkend žít cyklistikou.

„Jsem moc rád, že se nám po více než deseti letech podařilo obnovit cyklistické silniční kritérium v centru města, které v Lovosicích mělo po mnoho let díky mému otci svoji tradici a své pevné místo. Právě na jeho počest jsem založil CK JH Lovosice a snažím se navázat na jeho práci,“ sdělil Jaroslav Harvánek mladší, ředitel závodu a člen pořadatelského týmu CK JH Lovosice.

Lovosické Kritérium nadějí se jede jako předposlední 16. závod nejvyšší celostátní soutěže –Českého poháru mládeže a žen Techniserv Cup 2019. Odehrávat se bude v samotném centru Lovosic. Závod konaný pod záštitou starosty města Milana Diana má start i cíl přímo na Václavském náměstí. Téměř kilometrový závodní okruh povede ulicemi Osvoboditelů, Školní, Sady Pionýrů, Tovární a 8. května. „Že nebylo zrovna snadné vrátit závod do samotného srdce Lovosic, asi říkat nemusím. Doprava je dnes úplně jinde, a to že se nám podařilo uzavřít centrum města pro cyklisty, beru jako velký zázrak, ale jsem velmi rád, že nám město vyšlo vstříc a citelně náš záměr podpořilo,“ podotkl ředitel závodu Harvánek.

Závod je konaný pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky, takže se řídi platnými pravidly ČSC a pro start je třeba platná licence na rok 2019. Šanci ale dostávají také mladí jezdci kategorie nábor. Závodem dětí na jeden okruh letošní ročník od 10:30 hod začíná. Od 11 hodin už budou následovat licencované kategorie od mladších žáků až po juniory a ženy. Přihlášeno je více než tři sta startujících z celé České republiky, ale i Slovenska a Rakouska. Trať pro ně bude uzavřena od 10 hodin až do zhruba půl páté odpoledne.

Sobotní Kritérium nadějí má být ale tak trochu svátkem cyklistiky v Lovosicích. Akci totiž zpestří od 16 hodin autogramiáda Jana Smolíka – vítěze Závodu míru z roku 1964 či olympijského vítěze z Tokia z roku 1964 Jiří Dalera. Na setkání cyklistických legend ale pozvání přijal i někdejší vítěz závodu Okolo Skotska Pavel Doležel, bronzový olympionik Vlastibor Konečný, první vítěz „Bohemky“ Břetislav Souček nebo dlouholetý reprezentant Pavel Konečný. „Občerstvení je připraveno nejen pro závodníky, ale i pro diváky, takže pevně věřím, že se Kritérium nadějí stane opravdovým svátkem cyklistky v Lovosicích,“ přeje si ředitel závodu Jaroslav Harvánek mladší.

Na sobotní závod pak v neděli naváže závěrečná 17. zastávka Českého poháru mládeže a žen. I ta se pojede na Litoměřicku. Na starosti ji má parta z CK Slavoj Terezín kolem prezidenta Svatopluka Henkeho. Poslední pohárový díl se odehraje na devítikilometrovém okruhu se startem a cílem v Židovicích. Silniční závod – Memoriál J. Menharta a L. Hellera – konaný pod záštitou starosty obce Miloslava Krejného v 11 hodin odstartují kadeti, po nichž přijdou postupně na řadu ženy a juniorky a další mladší licencované kategorie.

Red

Red