Made By – Dětský den s Terezou Maxovou

 

„Pamatuji si na doby, kdy jsem se jako dítě každý rok těšila na 1. června na fotbalové hřiště, kde si opeču buřta, kterého si vysloužím jako odměnu za splněné soutěže. Přeji si, aby se takhle na dětský den těšily i moje děti, a protože „oficiální“ dětský den je jednou do roka, chci udělat maximum pro to, aby byl pro děti výjimečný. Všechny předchozí roky bylo jen na mě, jak tento den prožívaly a já jsem považovala za svou povinnost umožnit jim, aby se oprostily od všedních i nevšedních rodinných a životních starostí, které se mnou musí prožívat.“ vzpomíná na své dětství jedna z maminek ubytovaná v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi v Lovosicích, který je jako jeden z pěti azylových domů v ČR zapojen do projektu Nadace Terezy Maxové dětem nazvaného MADE BY. Projekt Made by… pomáhá matkám v azylových domech zvýšit finanční gramotnost a získat příjem z prodeje ručně vyrobených předmětů. „V letošním roce jsme dostaly příležitost zažít neskutečně úchvatný den v pražské ZOO, kde jsme se zcela nečekaně seznámily s Terezou Maxovou a dalšími populárními osobnostmi, které dnes a denně vídáme v pořadech TV Prima. Byl to úžasný zážitek, za který jsme Nadaci Terezy Maxové velice vděční.“ říká matka z azylového domu.

Matky s dětmi z Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v Lovosicích za doprovodu pracovníků Farní charity Lovosice se účastnily závěrečné akce k projektu Made by…, který TM fotose konal k příležitosti Mezinárodního dne dětí 1. června 2016 v pražské ZOO. Děti se přesvědčily o existenci tučňáků nejen z Madagaskaru, seznámily se s králem džungle, ledním medvědem, mláďaty slona a gorily a dalšími zvířaty, která viděly ve svých životech úplně poprvé. „Takhle nadšený pohled svých dětí jsem neviděla už dlouho. Nadšení ze zvířat se střídalo s nadšením ze skákacího hradu, dětských hřišť a lanovky. Nevěděla jsem, kam se podívat dřív tak, abychom stihly úplně všechno.“ vypráví o výletu jedna z matek.
Tento zážitek byl umocněn pozváním na piknik, který se konal přímo v ZOO. Děti se hromadně a zcela bezostyšně vrhly na maskota TV Prima „Primáčka“, který je vítal hned při příchodu a celé odpoledne je bavil. Díky „Primáčkovi“ měly matky příležitost popovídat si s moderátory TV Prima Bárou Kozákovou, Gabrielou Kratochvílovou a Petrem 13327395_1282880475075164_6412301355527258025_nVágnerem. Tváře všech se rozjasnily ve chvíli, kdy se na piknik připojila Tereza Maxová za doprovodu Martina Dejdara a Jakuba Koháka a všichni společně překvapili děti velkou spoustou dárků, s úsměvem rozdávali žádané autogramy a čelili neúnavným objektivům fotoaparátů. Matky z azylových domů neskrývaly dojetí z dárků dětem a ze skvělé atmosféry, která panovala všude kolem. Nechyběl humor, smích, vřelá objetí… A jídlo! Nadace Terezy Maxové dětem zajistila všem zúčastněným občerstvení v podobě čerstvých baget, muffinů a domácího ledového čaje v takovém množství, že bylo nadlidským výkonem vše sníst.

13346833_1282880561741822_7958579725336099657_nNadace Terezy Maxové dětem umožnila klientům Farní charity Lovosice prožít nevšední a smysluplný den plný nefalšované dětské radosti a úsměvů a pracovníkům FCHL dala příležitost vidět, že matky s dětmi na jeden den zapomněly na své starosti a problémy, radovaly se z dárků a nových zážitků, o které bývá v jejich životech často nouze. Proto bych chtěla nejen jménem klientek a jejich dětí, ale také jménem Farní charity Lovosice vyslovit nesmírnou vděčnost a poděkování Nadaci Terezy Maxové dětem za tento den, o kterém se na „našem“ azylovém domě mluví dodnes a věřím tomu, že ještě dlouho bude.

Red

Red