MKR Technology na Dakar vysílá trojici kamionů

Chvalín – Tři závodní kamiony vyšle na Dakar severočeský konstruktérský tým MKR Technology. Trojice renaultů pojede v bílo-zelených barvách holandské stáje Riwald Dakar. Přestože nejvěhlasnější dálková rallye startuje více než za měsíc, v těchto dnech se technika přesouvá do Marseille, odkud začátkem prosince odpluje do Saudské Arábie, aby zde přesně na silvestra mohla odstartovat do 45. ročníku legendárního závodu.

„Máme za sebou poslední testování v Polsku, kde jsme ladili poslední maličkosti. Kluci si mákli, ale veškerá závodní technika je na Dakar připravena, teď už jen zbývá vše sbalit a připravit na technické přejímky a následnou cestu do Arábie,“ poznamenal šéf týmu MKR Technology Mario Kress.

Do Saudské Arábie míří závodní technika na dakarskou rallye již počtvrté. Na Arabský poloostrov se závod přesunul v roce 2020 po desetiletém působení v Jižní Americe. I tentokrát bude rallye plná novinek. Jak už Mario Kress naznačil, první jsou samotné technické přejímky. „Ty se absolvují ještě v Evropě. Jde o snahu eliminovat všechny případné technické problémy. Prostě, kdo neprojde, tak neodplouvá,“ usmál se Mario Kress.

Technika letos odplouvá z francouzského přístavu v Marseille na začátku prosince. Poslední tři listopadové dny patří právě technickým přejímkám. Dvoutýdenní nejnáročnější závod světa se pojede od 31. prosince do 15. ledna 2023. Trasa zavede piloty z pláží Rudého moře do písků Arabského zálivu v Dammamu. Tento přejezd země bude mimořádně komplexní, protože 14 etap nejprve zavede Dakar do severozápadních horských oblastí, pak zamíří na hluboký jihovýchod na třídenní cestu oceánem dun v Empty Quarter „Pusté končině“, čtvrté největší písečné poušti na světě. S detaily letošní trasy, stejně jako s účastníky ale pořadatelé fanoušky a především samotné závodníky seznámí ve čtvrtek 1. prosince.

Jedno je ale jisté. Tým MKR Technology do závodu připravil hned tři speciály Renault Trucks. Hybridní verzi renaultu C 460 bude už tradičně kočírovat holandský pilot Gert Huzink, druhý kamion povede Pascal de Baar a třetí K 520 bude zcela nově pilotovat Adwin Hoondert. „Všichni tři budou spolupracovat a pomáhat si. Mrzí nás, že se letos v Holandsku neuskuteční tradiční Proproloog, kde se před samotným závodem velkolepě před svými fanoušky vždy setkávaly holandské posádky, takže nás velké představení čeká opravdu až na samotném Dakaru. Věřím, že letos na novém ročníku už nám bude přát více štěstí a podaří se nám uspět. Zásadní je, dovézt všechny ve zdraví do cíle a budeme-li v elitní pětce, tak budeme moci mluvit o splněném snu,“ nastínil ambice Mario Kress.

Red

Red