Olympionici se po 41 letech sešli u svého stromu

Svědkem neobvyklé události byl javor rostoucí již čtyři desítky let na Střeleckém ostrově v Litoměřicích, v areálu veslařské loděnice. V pondělí se u něj sešli čtyři veslaři, bronzoví olympijští medailisté, aby společně odhalili pamětní desku nesoucí jména Zdeňka Pecky, Václava Vochoského, Vladka Laciny a Jaroslava Hellebranda.

Svou olympijskou medaili v párové čtyřce společně vybojovali před 41 lety v kanadském Montrealu. Na památku každý z nich dostal kanadský javor. Po návratu do Litoměřic svůj strom Zdeněk Pecka, nynější předseda litoměřického veslařského klubu, zasadil u Labe. Nejprve byl z neobvyklého dárku rozpačitý, dnes je za něj již vděčný. „Až postupem let, jak člověk stárne, si uvědomuje, že je to právě strom, který ho přežije. A tak jsem si říkal, že by bylo dobré znát jeho minulost,“ vysvětluje Zdeněk Pecka, proč se čtyřka starých kamarádů a bývalých úspěšných sportovců opět sešla v Litoměřicích, i když s ročním zpožděním. 40. výročí dosaženého úspěchu připadající na loňský rok sice nestihli, roční zpoždění však nevadilo žádnému z nich.

Veslařský klub Slavoj Litoměřice byl založen již v roce 1882 a do dnešních dnů

jím prošlo několik generací veslařů, kteří dosáhli vynikajících výsledků na domácím i na mezinárodním poli. Někteří z nich byli pondělní slavnosti přítomní. Za reprezentaci veslařského klubu, ale i celého města jim poděkoval starosta Ladislav Chlupáč, který připomněl také jméno tehdejšího úspěšného trenéra Václava Kozáka, pod jehož vedení muži na párové čtyřce medaili na olympiádě získali.

Skutečnost, že má kanadský javor tuhý kořínek, svědčí i fakt, že bez úhony přežil dvoje povodně. Dnes je téměř stejně velký jako objekt veslařského klubu. Na snímku pod stromem, krátce po odhalení desky, vidíme Jaroslava Hellebranda (sedící), Zdeňka Pecku (zleva), Václava Vochosku a Vladka Lacinu.

Red

Red