Památník Terezín ocenil mladé badatele

Za účasti hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka a řady významných hostů proběhlo v Terezíně slavnostní předání cen vítězům literární a výtvarné soutěže Memoriál Hany Greenfieldové pro děti a mládež, kterou už dvě desítky let vyhlašuje Památník Terezín ve spolupráci se s vými partnery.
Tisková zpráva ze dne 9. června 2016

Akce byla součástí dvoudenního setkání mladých badatelů, které pokračuje ještě ve čtvrtek 9. června v prostorách Památníku Terezín. Téma letošního vzdělávacího projektu nese název „Školákem ve válečných letech“ a nutno říct, že v rámci uměleckého vyjádření se s ním žáci a studenti všech věkových kategorií zhostili opravdu na výbornou. Výtvarné práce, které jsou součástí výstavy v terezínském Muzeu ghetta, vyjadřují nejen tragickou situaci zákazu vzdělávání v ghettu, ale především víru a naději v lepší budoucnost. „Mile mě překvapil opravdu velký zájem dětí o danou tématiku. Vždyť zrušení vyučování by dnes mnohé asi s radostí uvítaly a vůbec si neuvědomují závažné důsledky takové restrikce,“ uvedl hejtman Bubeníček v rámci prohlídky výstavy oceněných výtvarných děl.

Do projektu se letos přihlásilo téměř dvacet týmů a jednotlivců ze základních a středních škol v České republice s 680 pracemi v obou soutěžích, literární i výtvarné. Jak řekl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig, porotu zaujaly práce svojí neotřelostí, formou i pojetím. Milými slovy zpestřila slavnostní předání zástupkyně Terezínské iniciativy a bývalá vězeňkyně Michaela Vidláková, která zavzpomínala na svá dětská léta strávená v terezínském ghettu z pohledu tajného vyučování.

Memoriál Hany Greenfieldové nese název po dnes již zesnulé inspirátorce soutěže, která z důvodu svého židovského původu také na vlastní kůži zažila útrapy koncentračních táborů.

web
Jednu z cen historika a bývalého vězně ghetta Erika Poláka předával jeho syn Jiří Polák s Michaelou Vidlákovou

web
Výstavu vítězných prací si prohlédl také hejtman Oldřich Bubeníček …

web
… i starosta města Terezín Daniel Trapani

web
Také vítězové si se zájmem prohlédli díla svých kolegů

web

web

web

web
Slavnostní předání oživilo také kulturní vystoupení


Red

Red