Pfannschmidtovu vilu ozdobí nový trvalkový záhon a ve městě rozkvetou další cibuloviny

LOVOSICE – V prostoru před jihozápadní fasádou Pfannschmidtovy vily vznikl nový trvalkový záhon. „Jednou z pohnutek pro vznik záhonu byla skutečnost, že se ve vile konají svatby a to již od dubna letošního roku. Svatebčané, doposud neměli k dispozici žádný vhodný venkovní prostor, kde by mohli vznikat slavnostní fotografie,“ vysvětluje starosta Milan Dian.

Mladé rostlinky zatím prostor příliš nezkrášlují, ale již na jaře se můžeme těšit na první výsledky. Pro výsadbu byly zvoleny taxony rostlin dobře přizpůsobených místním podmínkám a osvědčené v městském prostředí. Krajinný architekt pan Tomáš Pilař, který je autorem návrhu, se snažil vytvořit záhon keřů a trav s rychlým nástupem porostů a minimálními nároky na péči. Rostliny jsou sestavené tak, aby se jejich výška směrem k fasádě postupně zvětšovala. Myšleno bylo také na grafické efekty květů a plodů různě rozprostřených po celém prostoru záhonu po celou dobu vegetačního období.

Celková rozloha je 270 m2, do záhonu byla zabudována závlaha a nášlapný chodníček. Zasazeno bylo celkem 8 soliterních keřů o velikosti od 150 do 180 centimetrů, dále několik desítek trvalek, mezi kterými je zasazeno zhruba 40 keříků doplněných cibulovinami.

Na jaře město rozkvete i na dalších místech. K cibulkám krokusů na Václavském náměstí a v Sadech pionýrů přibydou další barevné záhony. „V říjnu bylo vysázeno 21 směsí cibulovin o celkovém počtu 71 tisíc kusů a to na celkové ploše 483 m2. Směsi cibulovin jsou složeny z různých odrůd tulipánů, narcisů, krokusů, modřenců a hyacintů,“ říká starosta. Výhodou cibulových výsadeb je barevné kvetení brzy na jaře po dobu 7 – 10 týdnů. Výsadba proběhla do současných travních ploch, po odkvětu budou trávníky posekány, tak jako během celého roku.

Na jaře bude uspořádána „Jarní slavnost“, na které společnost FLORAVIL s.r.o. představí odborné i laické veřejnosti jednotlivé směsi cibulovin. Podrobnosti o konání slavnosti budou s předstihem uveřejněny.

Výsadbu cibulovin zajistila firma FLORAVIL s.r.o. spolu s holandskou společností Verver Export.

Red

Red