„Tiché hrdiny“ vyznamenal Český červený kříž

Teprve tříkilové miminko, s novorozeneckou žloutenkou, dvanáctiletá holčička s vážnou krevní chorobou, mladík po těžké havárii na příliš silné motorce, čtyřicetiletá žena s komplikací po infekční žloutence, šedesátiletý muž s leukémií – tyto konkrétní osoby spojuje zásadní skutečnost.

Jejich životy totiž pomohli zachránit dárci krve. Tyto „tiché hrdiny“, kteří bez nároku na jakoukoliv odměnu darují krev pro záchranu naprosto cizích životů, ocenil 28. listopadu v Hradu Litoměřice Český červený kříž spolu se zástupci a podporou měst a obcí na Litoměřicku.

„O činu těchto lidí není třeba dlouze řečnit. Jejich dárcovství v sobě skýtá odvahu i skromnost. Patří jim velký dík,“ uznal místostarosta Litoměřic Václav Červín.

Vyznamenaných bylo tentokrát 68, z toho 22 dárců z Litoměřic. Zlatou plaketu Josefa Jánského za 40 odběrů získalo 47 dárců, zlatý kříž III. třídy za 80 odběrů pak 13 dárců. Výjimečné ocenění získalo osm dárců, kteří na svém kontě mají 100 odběrů.

Mezi těmito oceněnými byl i Josef Novotný z Litoměřic. Ten přišel spolu se svým dlouholetým kamarádem Stanislavem Novotným, který si odnesl zlatý kříž III. stupně. „Známe se bezmála 25 let. Darovat krev chodíme společně, ale Josef mě předběhl, chodil nejspíš potají,“ prozradil s úsměvem Stanislav Novotný.

Red

Red