Pozvánka na vybrané přednášky v Podřipském muzeu

„Nejen bitva u Chlumce“

 

bitva u chlumce

Na příští měsíc mají v Podřipském muzeu v Roudnici připraveno plno zajímavých programů, z čehož za podrobnější popis, stojí dvě zajímavé přednášky na historická témata.

První z nich se jmenuje „Nejen bitva u Chlumce“ a bude se konat již v úterý 5. listopadu od 17.30 hod. Přednášejícím je Bc. Jiří Bureš z Městského muzea v Ústí nad Labem. Jiří Bureš se také aktivně věnuje účastem na rekonstrukcích napoleonských bitev nejen na území naší republiky, ale i v sousedním Německu. Přednáška doplňuje výstavu v ústeckém muzeu „Bitva u Chlumce – 200 let od událostí u Chlumce a Varvažova“. Pozvání na přednášku platí taktéž pro větší děti.

První z prvních dam – přednáška v Podřipském muzeu

masaryk

Druhá přednáška proběhne ve středu 20. listopadu od 17.30 hod. kdy prosloví známý spisovatel, historik a publicista Radovan Lovčí. Toto datum je zároveň datem narození Charlotty Garrigue Masarykové – „První z prvních dam“, které je tato vzpomínka věnována. Letos od jejího narození právě tento den uplyne 163 let, v červnu letošního roku uplynulo také 90 let od jejího úmrtí. Charlotta Masaryková byla činná v mnoha vlasteneckých spolcích a podílela se i na politických aktivitách svého muže nežli vážně onemocněla. Za podrobnější zmínku stojí například zasazení se o to, aby v první Československé ústavě z roku 1920 byly ženy postaveny ve všech oblastech na úroveň mužů.

Pokud Vás pozvání zaujala v Podřipském muzeu jste vítáni a těší se na Vás.

Red

Red