Přednáška Čokoláda s příchutí dětské práce

Lovosice – Koncem listopadu se v Kulturním středisku Lovoš uskutečnila mimořádná 306794přednáška o dětské práci na kakaových plantážích v západní Africe.V rámci besedy byl promítnut dokumentární film Addis a Daniel: Uloupené dětství (28 min, 2010), který zachycuje příběh dvou dětí z Etiopie, které se staly oběťmi obchodu s lidmi. Přednášku pod názvem Hořká chuť čokolády přednesla Pavla Jebili Začalová z organizace Člověk v tísni, která vede projekt  Stop dětské práci.

Přednáška s autentickými fotografiemi, debatou a videoreportáží se týkala problémů na kakaových plantážích zejména v Ghaně a Pobřeží Slonoviny, odkud se vyváží polovina světové produkce kakaa, a to především do Evropy. Pokud si koupíte v Česku čokoládu, je téměř jistě vyrobená z kakaa z Afriky. Přitom téměř veškerá u nás spotřebovaná čokoláda byla vyrobena z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích. Nejhorším problémem je nucená dětská práce.V západní Africe pracují na kakaových plantážích téměř 2 miliony dětí – mnohdy v nebezpečných podmínkách a navíc bez výdělku. Děti, které na plantážích pracují, v životě čokoládu neochutnají. Zmíněny byly i další typy dětské práce, například v Etiopii, Kambodži a Dominikánské republice. Organizace Člověk v tísni podporuje také stavbu škol a pořádá na jejich podporu sbírkové akce.

Jak můžou pomoci běžní spotřebitelé? Kupovat čokoládu bez pachuti dětské práce, tzv. fairtradovou čokoládu, a ne tu, za níž stojí chudoba a porušování lidských práv. I v Česku lze sehnatčokoládu vyrobenou v souladu s principy spravedlivého obchodu. I když má zatím podíl na českém trhu jen 3 %, její spotřeba neustále roste. /hz/

Red

Red