Prvenství získal litoměřický policista

LITOMĚŘICE – Zvítězil v celorepublikové soutěži dopravních policistů…

Na sklonku uplynulého týdne vybojoval jeden z našich kolegů prvenství na celorepublikové soutěži dopravních policistů. Do finálového kola v Českých Budějovicích postoupil i se svým kolegou z Ústeckého kraje, se kterým se umístili v týmech na třetím místě.

Soutěž se sestávala ze tří disciplín a to řízení křižovatky, jízdy zručnosti a písemného testu odborných znalostí. Absolutním vítězem X. ročníku republikové soutěže, který získal putovní zlatou regulku, se pro rok 2018 stal policista prap. David Rubeš, z DI Litoměřice. Vedení mateřského oddělení, včetně vedení Územního odboru PČR Litoměřice, vítězi gratuluje a děkuje za vynikající reprezentaci.

Regulovčík roku

Jihočeský kraj – České Budějovice – X. ročník republikové soutěže dopravních policistů proběhl včera v krajském městě.

Včerejší den se na jihu Čech nesl z pohledu dopravních policistů v duchu vyvrcholení X. ročníku republikové soutěže Regulovčík roku.

28 účastníků z 14 krajů České republiky v statutárním městě České Budějovice ve třech jednotlivých disciplínách zápolilo o nejlepšího „dopraváka“  roku 2018. To, aby se vůbec dostali na republikovou soutěž, se museli předtím v rámci svých krajů utkat se svými kolegy z dopravních inspektorátů územních odboru, dálničních oddělení či oddělení silničního dohledu. První dva z jednotlivého kraje postoupili právě do uvedené soutěže napříč naší malebnou republikou.

Dopravní soutěž Regulovčík roku se v novodobé historii poprvé uskutečnila v roce 2009 na území hlavního města Prahy a posléze další léta navštěvovala ostatní kraje. Pro Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje bylo ctí, že právě v ukončení první dekády mohli organizovat uvedenou soutěž.

Na devátou hodinu všichni kolegové ve zbrani se svými nadřízeními a vedením Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia České republiky v čele s ředitelem plk. Ing. Tomášem Lerchem, sešli na zasedací místnosti jihočeské policie, kde byla akce slavnostně zahájena.

Poté se policisté rozdělili na dvě skupiny, kdy jedna z nich byla převezena na největší jihočeskou městskou křižovatku – v Českých Budějovicích – křížení ulic Na Dlouhé louce x Husova, kde dle dlouhodobých propočtů denně projede bezmála 42 000 motorových a nemotorových vozidel.

Zde policisté řídili provoz vozidel. Tato křižovatka je důležitou městskou tepnou, která spojuje centrum s výjezdem na českobudějovickou část Čtyři Dvory, směr na Český Krumlov – Kaplice a na směr Písek – Strakonice. Každý policista, pod dohledem rozhodčích, měl po dobu 5 minut předvést své znalosti a zkušenosti, pokud jsou nefunkční světelná značení. Hodnotila se ústrojová kázeň, srozumitelnost gest řidičům a celkový dojem. Nejen v době soutěže, ale i v některých časech dopravní špičky, je tato křižovatka pro neznalé řidiče oříškem. Nedaleko je Výstaviště České Budějovice, kdy v dřívějších dobách, především při konání největší tuzemské zemědělské výstavy – Země živitelka, se křižovatka řídila ručně zkušenými dopravními policisty. Jak jsme se mohli přesvědčit, několik desítek řidičů mělo problém rozlišit, co jim policista ukazuje, jak řídí směr jeho jízdy, což by jim mělo připomenout, aby se opět podívali do pravidel silničního provozu!

Druhá skupina byla převezena na nedaleké Letiště České Budějovice, a. s. v katastru obce Planá, kde policisté v rámci jízdy zručnosti se služebními motorovými prostředky předváděli v měřeném čase – nastoupit do vozidla, projet slalomem, předvést svou schopnost při couvání, parkovaní a v neposlední řadě střelbu na terč ze služební pistole.

Poté se obě skupiny policistů vyměnili na stanovištích.

Po poledni se všichni opět sešli na zasedací místnosti, kde byla závěrečná třetí disciplína – test odborných znalostí z dopravních předpisů a interních aktů řízení.

Po sečtení všech bodů hodnotící komise rozhodčích, složené z odborníků dopravy, došlo k níže uvedeným výsledkům.

Na třetím, tedy bronzovém místě, se umístil zástupce Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Dopravní inspektorát Frýdek – Místek, prap. Patrik SLÍVA.

Na druhé, stříbrném stupínku, se umístil dopravní policista Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, Dopravní inspektorát Česká Lípa, pprap. Ondřej ŘIČIČÁŘ.

Absolutním vítězem X. ročníku, který získal putovní zlatou regulku, se stal zástupce Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, Dopravní inspektorát Litoměřice, prap. David RUBEŠ.

Ceny předával ředitel Ředitelství služby dopravní policie, plk. Ing. Tomáš Lerch, dále ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, plk. Mgr. Bc. Luděk Procházka a vedoucí Odboru služby dopravní policie téhož ředitelství, plk. Ing. Lubomír Veselý.

Mezi muži soutěžila i jediná zástupkyně „něžného pohlaví“ prap. Bc. Daniela MAUEROVÁ z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, Dálniční oddělení Vysoké Mýto, která v celkovém pořadí obsadila 19. místo, ale v rámci hodnocení jednotlivých skupin se s kolegou z Králevohradeckého kraje dělila o pomyslné první místo v řízení křižovatky – doslovně si dokázala získat respekt a kázeň řidičů.

Vzhledem k tomu, že se jízda zručnosti prováděla na Letišti České Budějovice, kde se mimo jiné staví i obrovský terminál budoucího mezinárodního letiště, což byla pro mimo jihočeské účastníky, možná novinka, vyhlásil ředitel tohoto letiště, ing. Ladislav Ondřich, speciální cenu v rámci jízdy zručnosti, kterou jako tým vyhráli domácí zástupci – prap. Petr Šimic z Dopravního inspektorátu Jindřichův Hradec a pprap. Martin Vážný z Dopravního inspektorátu Tábor.

Jak v závěrečné řeči hodnotili jednotliví předávající funkcionáři, soutěž měla velmi vysokou úroveň, zástupci jihočeské policie připravili pracovní terén na výbornou a také soutěžící předváděli výbornou úroveň, kdy bodové rozdíly byly nepatrné.

Red

Red