Psi v Litoměřicích musejí mít od 1. ledna čipy

Aktuality Eva Břeňová

Již jen několik dní zbývá v Litoměřicích majitelům psů na to, aby nechali své zvíře čipovat. Od 1. ledna roku 2013 je to totiž nová povinnost. Ukládá ji vyhláška platná od 1. června loňského roku s tím, že čas na implantaci měli lidé do konce letošního roku.


 „Prostřednictvím čtečky načteme čipový kód, napojíme se do databáze města, a zjistíme, zda je zvíře registrované,“ popsal průběh kontroly velitel městské policie Ivan Králik. Pokud zvíře čip dosud nemělo, byl jeho majitel upozorňován na novou povinnost platnou od 1. ledna příštího roku. Od 1. ledna již pejskařům za porušení vyhlášky hrozí sankce. „Strážník může na místě uložit blokovou pokutu až do výše tisíc korun, nebo předat záležitost správnímu odboru městského úřadu, který zahájí správní řízení,“ uvedla právnička města Martina Skoková.
Vstříc vyšla radnice majitelům psů, kterým momentální zdravotní stav neumožňuje implantaci. „Registrovali jsme námitky občanů, kteří se obávají zhoršení zdravotního stavu velmi starého nebo nemocného psa,“ konstatoval starosta Ladislav Chlupáč. Je na rozhodnutí veterináře, zda vystaví potvrzení, že momentální zdravotní stav zvířete neumožňuje implantaci čipu. Každopádně právní oddělení města má k dispozici stanovisko komise na ochranu zvířat, v němž stojí, že implantace čipu není pro zvíře větší zátěží, než je běžné očkování.
K dnešnímu dni je evidováno ve městě Litoměřice 1.409 psů. Výše poplatku se nemění. Jejich majitelé za ně platí ročně 800 Kč, senioři 200 Kč. Pokud přinesou potvrzení ještě do konce letošního roku, budou v roce 2013 osvobozeni od platby. „V případě, že doklad o implantaci čipu donesou až v příštím roce, prominutí platby se dotkne až roku 2014,“ upozornila Kamila Frková z ekonomického odboru městského úřadu, jež má na starosti výběr poplatku.

Red

Red