Realitní komora ČR radí

Realitní komora ČR je profesní sdružení, které má za úkol zvedat úroveň realitního trhu a profesionalizovat realitní makléře. V dnešním článku vám zástupce Realitní komory ČR pro oblast okresu Litoměřice, Kamil Vonderka, poradí, jak si správně vybrat realitní kancelář.

Jak si správně vybrat realitní kancelář?

Jistě je ve Vašem městě několik realitních kanceláří, ale jak si vybrat tu správnou? Zde uvádím několik základních bodů :

1) Zeptejte se známých – reference je někdy k nezaplacení, protože zkušenost známých nám mnohdy napoví, zda je služba dobrá či nikoliv, neměla by být však jediným kritériem, neboť můžeme mít jiné priority než člověk, který službu doporučil.

2) Zjistěte, jaký servis Vám realitní kancelář nabídne a jaký má prodejní plán – nespokojte se s inzercí vaší nemovitosti na jednom, byť velkém realitním portále. Pokud chcete prodat za co nejvyšší možnou cenu, je potřeba nabídku vystavit na desítkách realitních portálů. Navíc je třeba využít další marketingové nástroje – vývěska, plachta, časopis, inzerce v novinách atd.

3) Zjistěte si výši provize – provize je položka, která zajímá většinu majitelů nemovitostí jako první. Nemělo by to být stěžejní kritérium při výběru realitní kanceláře, neboť se za příliš nízkou provizí většinou skrývá nekvalitní služba. Chcete-li nemovitost prodat za co nejvyšší možnou cenu, potřebujete udělat kvalitní marketing, který realitní kancelář něco stojí. Realitní kanceláře, které vám nemají co nabídnout, se budou pravděpodobně „podbízet“ nízkou provizí, např. ve výši 20-30 tis. Kč. Obvyklá výše provize na ceně nemovitosti od 500 tis.-1 mil. je 50-60 tisíc Kč včetně DPH, u vyšších částek pak 5%vč. DPH.

V rámci provize dále vyžadujte vyhotovení kupní smlouvy včetně úschovy advokátem – je bohužel běžnou praxí, že realitní kanceláře tvoří kupní smlouvy sami a peníze na kupní cenu nechávají skládat na své běžné provozní účty. S tím se jako Realitní komora ČR nemůžeme ztotožnit.

4) Zaměřte se na úroveň zpracování fotografií a inzerátu o nemovitosti – líbí se vám prezentace nemovitostí dané realitní kanceláře? Pokud si dá makléř práci pěkně odprezentovat nemovitosti ve svém portfoliu, pravděpodobně i další úkony bude dělat s odbornou péčí.

5) Shlédněte webové stránky realitní kanceláře – webová stránka je základ, vypovídá mnoho o identitě realitní kanceláře, dozvíte se zde informace, jak kancelář pracuje či co nabízí. Webová stránka by měla vzbuzovat příjemný dojem, musí být kvalitně zpracovaná a přehledná

6) Dejte na osobní dojem – doporučujeme realitní kancelář navštívit a poznat se osobně s makléřem, který by vás zastupoval – po pár minutách poznáte, zda realitní problematice rozumí nebo zda vám říká jen to, co chcete slyšet.

7) Členství v profesní organizaci – v případě, že někdo bdí nad realitní kanceláří, máte se vždy na koho obrátit v případě problému.

Přejeme hodně štěstí při výběru realitní kanceláře a pamatujte, že máte nárok na kvalitu.

V případě dalších dotazů ohledně výběru realitní kanceláře, případně jiných dotazů týkajících se realitní problematiky se na mě neváhejte obrátit na tel. 734 222 201 nebo na e-mail info@realitnikomora.cz. Děkuji

Red

Red