Rozhovor – Litoměřický policista a účastník Havajského Ironmana

Jeseníky na čtyřiadvacet hodin ovládnou běžci

Kouty nad Desnou/Šumperk – A je to tady! Nejtěžší česká čtyřiadvacítka odstartujte už tuto sobotu. Odvážní běžci, kteří se celých dvacet čtyři hodin budou trápit v horském prostředí Jeseníků, se na trať z Koutů nad Desnou vydají přesně s odbitím dvanácté hodiny. Cíl dobrodruhů při závodě Rock Point – Horská výzva 24 hodin je jasný – do nedělního poledne uběhnout největší počet okruhů a kilometrů.

„Zatím si dost dobře neumím představit, že to bude ještě náročnější okruh, než na čtyřiadvacítce na Lysé hoře. Faktem je, že to převýšení je přímo brutální, tak uvidíme, jak strašně to bude bolet,“ nechal se slyšet litoměřický odvážlivec Tomáš Lisec, který je jedním z několika desítek přihlášených na startovní listině.

Právě co do převýšení je jesenická čtyřiadvacítka papírově nejtěžší v Česku. Rozhodně bude stát hodně sil, a někteří budou doslova bojovat o přežití. I proto pořadatelé na svém webu několik týdnů před závodem připravovali rádcovské okénko se známým extrémistou Pavlem Paloncým. „Snažili jsme se některými tipy všem trochu usnadnit. Závodníkům totiž můžeme slíbit pořádný extrém, ale s ním také odpovídající zabezpečení, takže by nikdo neměl strádat. Občerstvovačky jsou přichystány a i horská služba bude v pohotovosti. Účastníci se rozhodně mají na co těšit, ale hlavně věřím, že si tak náročný závod přijedou všichni užít a každý ze sebe vydá jen to nejlepší,“ poznamenal k závodu ředitel Rock Point – Horské výzvy 24 Pavel Zitta.

Běžecký „maraton“ na dvacet čtyři hodin, který odstartuje první listopadový den, je připravený na trase dlouhé 13,5 km. Trať má vizuální podobu osmičky. Nacházet se na ní bude pětice občerstvovacích stanic – start v areálu Kouty, na horní stanici lanovky, v bufetu u horní nádrže Dlouhé stráně, opět na horní stanici lanovky a v cíli v areálu Kouty.

V Koutech nad Desnou budou závodit jednotlivci, dvou nebo tříčlenné týmy, které mohou sestávat z mužů žen nebo mixu obou pohlaví. „Online přihlášky jsme kvůli pamětním číslům a tričkům už dávno uzavřeli, ale stále se prakticky každý může přihlásit na místě v den startu,“ připomněl Pavel Zitta s tím, že každý startuje na své nebezpečí a k povinné výbavě patří čelovka s náhradními bateriemi a nabitý mobilní telefon. Povoleny jsou trekové hole. Týmy si při štafetě mohou samy určit strategii výměn, ale střídat se je možné vždy po doběhu celého okruhu. Vítězem se stane závodník nebo tým, který za 24 hodin uběhne nejvíce kol. V případně shody bude rozhodovat lepší čas v cíli.

I přes mimořádně náročnou trať do skiareálu Kouty míří výrazně přes sto běžců a to stále není závodní pole uzavřené. Mezi závodníky nechybí ani několik zajímavých jmen a zkušených borců. Na startu bude třeba i účastník havajského Ironmana Jaroslav Hýzl, který se ze slavného závodu vrátil v minulých dnech. „Osobně se budu držet hesla – s chladnou hlavou a rozumem, takže v klidu zahájit, držet se konstantního tempa a hlavně pravidelně jíst a pít a reagovat na počasí. Bude to náročné, ale kdo nemůže, ten se přemůže. Všem závodníkům přeji co nejlepší zážitky,“ těší se na sobotní Rock Point – Horskou výzvu 24 hodin triatlonista Jaroslav Hýzl.

Aby si závod mohli užít i fanoušci, kteří do Jeseníků nezamíří, připravil pořadatelský tým kolem Pavla Zitty také intenzivní zpravodajský systém. „Na našem webu bude možné sledovat online průběžné výsledky, když na trati bude několik průchozích bodů, které běžce zaznamenají. Výsledky hodláme doplňovat i texty a fotografiemi. Věřím, že tím celý průběh fanouškům zpestříme,“ dodal ředitel závodu Pavel Zitta.

Tomáš Lisec a Jaroslav Hýzl – Jak se chystají borci

Už tuto sobotu odstartuje nejextrémnější běžecká čtyřiadvacítka. Na start do Jeseníků na Rock Point – Horskou výzvu 24 hodin míří několik desítek nebojácných dobrodruhů. Mezi nimi je nejen celá řada zkušených borců, ale také mnoho amatérů, kteří se rozhodli „výzvě“ neodolat. Pro všechny to bude velká premiéra, a tak se každá rada nebo osobní náhled může zatraceně hodit. Stejné otázky jsme proto dali hned několika běžcům, kteří do Koutů dorazí. Dnes odpovídá Jaroslav Hýzl, triatlet, který se před několika dny vrátil ze slavného havajského Ironmana. Spolu s ním se na trať chystá i Tomáš Lisec, litoměřický odvážný policista, který má se čtyřiadvacítkou své zkušenosti a letos šel třeba i dva závody seriálu Rock Point – Horská výzva. Každý má cenné zkušenosti, takže se pojďme podívat, jestli Vás jejich odpovědi inspirují.

 

1. Čtyřiadvacítka bude v Jeseníkách opravdu náročná, jak si hodláte rozvrhnout síly? Co by podle Vás bylo ideální?

 

RPHV1_Lis_001Tomáš Lisec: Zatím si dost dobře neumím představit, že to bude ještě náročnější okruh, než na čtyřiadvacítce na Lysé hoře. To převýšení je přímo brutální. Osobně si myslím, že bude důležité nepřepálit první třetinu závodu, nenechat se strhnout davem, nebláznit. Závod je opravdu dlouhý, chléb se láme až po cca 15 hod., kdy je podstatné, aby se člověk přinutil pokračovat, udržel si na trati slušné tempo a v depu nedělal dlouhé přestávky. Plánuji, že po polovině závodu si udělám delší cca 20 – 30 min. pauzu, kdy se chystám vydatně najíst a v rámci možností si odpočinout. Jinak se také budu snažit nezničit si do kopce nohy, na  traverzech a z kopce dolů musím být schopný stále běžet, v opačném případě je tam pak obrovská časová ztráta.

 

Jaroslav Hýzl: Náročné to bude jak profilem, tak délkou a v neposlední řadě asi bude potřeba se vypořádat i s nástrahami počasí. Asi jediné heslo bude – s chladnou hlavou a rozumem… Takže v klidu zahájit, držet se konstantního tempa a hlavně pravidelně jíst a pít a reagovat na počasí. Důležité bude neprochladnout, ale také se neuvařit, nedostat se do „hlaďáku“ a udržet nohy bez puchýřů.

 

2. Co si na trať vezmete s sebou?

Tomáš Lisec: Vzhledem k výbornému zajištění občerstvovacích stanic si toho moc brát nebudu, jen povinnou výbavu, tzn. čelovku a mobil. Přemýšlím, že si nebudu brát na okruh ani pití. Do kapsy si pro případ nějaké náhlé krize vezmu nějaký energetický gel apod., jinak poběžím opravdu nalehko. Uvidím po prvních okruzích. S oblečením to také nechci přehánět, nemám rád, když se peču. Když mi bude zima, tak zrychlím. 🙂

 

RPHV1_Lis_005Jaroslav Hýzl: Na trať si vezmu jednu „traťovou“, kdybych náhodou pocítil, že se dostavám do hladu a byl daleko od občerstvovačky. Zvážím mp3 s mojí oblíbenou hudbou až nebudu moci, ale jinak vezmu jen to, co je v předpisu závodu. Určitě ale budu mít v depu připravené druhé boty a ponožky, jen pro jistotu, kdyby nohy byly v nepohodě, znám to z triatlonu-ironmana.

 

3. Co Vám pomáhá, když už cítíte, že nemůžete?

Tomáš Lisec: V depu budu mít manželku Janču. To bude asi nejsilnější nakopávač ve smyslu, že se před ní budu chtít předvést a udělat slušný výsledek. Je pro mne na závodech skutečná opora. V době krize mi pomáhají myšlenky na něco hezkého, člověk se musí myšlenkami přenést zcela někam jinam a nemyslet na tu hroznou fyzickou bolest. Dobrá je někdy mp3 se songy typu Radical Face – Welcome home, které mě dokážou probrat. A taky mi pomáhá v duchu si pořádně zanadávat. A když v mé blízkosti nikdo není tak i nahlas. 🙂


Jaroslav Hýzl: Když už nebudu moci, tak asi použiji na chvíli právě mp3 s hudbou z filmu Rocky 4. Ta mě před závodem a v těžkých trénincích nakopává, ale hlavně mě žene heslo, tedy dvě hesla: Kdo nemůže, ten se přemůže. A pokud to bude už i bolet: Co bolí to přebolí. 🙂 Za tu dobu, co dělám ironmany, mám jich za sebou přes 80 a jen jeden nedokončený, tak jsem se naučil kamarádit s bolesti. Nedá se nad ní v tak extrémních závodech vyhrát, ale musím ji přijmout jako kamaráda a očekávat, že přijde a až přijde, tak ji přivítat a dál závodit, teď již ve dvou 🙂. Ono je to úsměvné, ale pomáhá to. Na každém ironmanu bolest čekám a vítám ji, protože díky ní vím, že žiju. 🙂 Podobně to bude i na 24hodinovce. Doporučení tedy zní – nebojovat s bolestí, až přijde, přivítejte se s ní, vemte ji na vědomí a bežte dál. 🙂 Ještě jsem zapomněl, že pokud se s bolestí nepohodnu a bolest mě chce přemoci, lehnu na par sekund až minut na zem a vydýchám ji. To vždycky pomůže. Všem závodníkům ale přeji vše nejlepší, co nejlepší zážitky a těším se na závod. 

Red

Red