"Savore Jekhetane“ aneb V. ročník přehlídky romských tan. souborů

DIGITAL CAMERA DIGITAL CAMERA DIGITAL CAMERAV sále Kulturního střediska Lovoš v Lovosicích konal již V. ročník přehlídky romských dětských tanečních souborů „Savore Jekhetane“ Přehlídky se zúčastnilo 6 souborů z Trmic, Obrnic, Duchcova, včetně domácího souboru Lačho Amicus z nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Amicus při Farní charitě v Lovosicích. V pětihodinovém maratónu hudby a tance předvedli děti a mládež všech věkových kategorií gejzír tradičních romských tanců, ale i ukázky moderního pojetí a aranží romského folklóru. Festival zahájil přivítáním a krátkým příhovorem ředitel Farní charity Roman Striženec. Po něm akci požehnal farář lovosické farnosti, p. Roman Depa a festival také pozdravil pracovník Výboru pro národnostní menšiny Krajského úřadu Ústeckého kraje, p. Vodseďálek. Celé odpoledne moderoval náš kolega z mostecké oblastní charity p. Kristián Drapák, který program rovněž obohatil svým pěveckým vystoupením. V rámci programu vystoupilo Trio Dani z Veltrus, které svou muzikou přilákalo na parket všechny soutěžící i jejich doprovod.

V rámci festivalu proběhla soutěž párů z jednotlivých souborů v improvizaci tance na muziku, kterou tanečníci neměli nacvičenou. V této soutěži zvítězil pár reprezentující soubor Květina z Duchcova, na druhém místě byli soutěžící z Obrnic a třetí příčku obsadil domácí pár Zdena Harvanová a Láďa Šariška. Všechny přítomné uchvátila svým pojetím rock and rollu i čardáše drobná holčička Sára Tonkovičová ze souboru Romčata z Duchcova, která byla vyhodnocena jako nejlepší tanečnice celé přehlídky.

Všichni účastníci obdrželi pamětní list, jednotliví vítězové pak diplom a věcné ceny. Festival se stal již nedílnou součástí aktivit Nízkoprahového zřízení Amicus jehož činnost je podporována z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, Krajského úřadu Ústeckého kraje i Města Lovosice. Festival samotný podpořil Nadační fond ALBERT, T-Mobile Czech Republic, místní oddělení PČR i místní podnikatelé, kupř. Pekařství Šubrt, Květinářství Veronika Srbová, Papírnictví E. Kůrková, společnost Elektrounima, společnost NOTO, s.r.o., Potraviny Krátký a spol., papírnictví Uhlík aj.. Všem patří naše poděkování, protože bez jejich pomoci bychom festival nemohli uskutečnit

Organizátory i účastníky festivalu trochu mrzelo, že nikdo z pozvaných hostů neměl čas náš festival poctit svou přítomností.

Poděkování za přípravu a důstojný průběh patří pracovníkům Nízkoprahového zařízení Amicus a také díky dobré spolupráci s pracovníky KS Lovoš. Z ohlasů účastníků bylo patrné, že se všichni těší na příští, již VI. ročník Savore Jekhetane.

Roman Striženec

Ředitel Farní charity Lovosice

Red

Red