Sobota ve Středohoří

 

Děkovka, Oltářík, Blešenský vrch – První letošní „Sobota ve Středohoří“ v letošním roce se uskuteční v sobotu 3. května od 10 hod. Sdružení Hrady Českého středohoří ve spolupráci se správou CHKO České středohoří pro Vás připravilo mimořádnou komentovanou prohlídku hradu Oltářík a hradu na Blešenském vrchu navíc doplněnou o potavý výklad přírodních krás v jejich okolí.

800px-Oltarik-Hradek_CZ_castle_ruin_147Hrad Oltářík, jehož jméno má zjevně symbolický podtext, zbudoval zbohatlý husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad je stavbou široko daleko viditelnou a veřejnosti poměrně dobře známou. Ve všeobecném povědomí je zapsán jako malý hrad (ne nadarmo se mu také říká lidově Hrádek), který si po bitvě u Ústí nad Labem postavil jako sídlo tehdy drobný husitský válečník Jakoubek z Vřesovic. Oltářík měl být jeho jakýmsi prvním zastavením v kariéře, kterou Jakoubek završí jako bohatý a  vlivný feudál. Roku 1544 se však už hrad Oltářík uvádí jako pustý.

V rámci připravované akce si návštěvníci budou moci prohlédnout právě probíhající práce na stabilizaci hradní zříceniny a jejich zažité představy o účelu i velikosti hradu budou poněkud zpochybněny. Vzhledem k hektice doby se bohužel nepodařilo akci potvrdit s větším předstihem; i tak ale doufám, že si alespoň někteří z vás najdete čas a přijdete,“ věří Hynek Veselý z organizace Hrady Českého středohoří, o.s.

Vytrvalejší se pak mohou vydat i na sousední Blešenský vrch, kde se dodnes spatřují zbytky hradu téměř neznámého – ba zapomenutého do té míry, že nám písemné prameny neuchovaly ani jeho jméno. Zvláštní pocit z výstupu po perfektně upravené cestě na mohutnou a jinak zcela nepřístupnou vyvřelinovou kupu však stojí zato. A pak, v posledních letech přece jen postupně rostoucí poznatky o hradu ukazují, že se v tomto případě o všední objekt rozhodně nejednalo …

Na zábavně-naučnou akci zve milovníky přírody Správa CHKO České středohoří a Hrady Českého středohoří, o.s.

/hz/

Red

Red