Úřad zaregistroval devět kandidátů na senátora a 62 volebních stran

 

Litoměřice – Devět lidí má zájem stát se senátorem za volební obvod č. 29 (Litoměřice). Termín pro podání registrace vypršel včera úderem 16. hodiny. K tomuto termínu registrační úřad Městského úřadu Litoměřice pro komunální volby registroval 62 volebních stran.

Městský úřad v Litoměřicích je dle zákona tzv. registračním úřadem ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, což zahrnuje včetně Litoměřic 28 obcí. Terezín a Bohušovice nad Ohří si dle zákona své kandidáty do obecního zastupitelstva registrují samy, neboť jejich úřady mají dva odbory.

Registrační úřad Městského úřadu Litoměřice pro komunální volby registroval 62 volebních stran. Nejvíce volebních stran bylo registrováno v Litoměřicích – 10, následují Křešice – se 6, Polepy s 5, Brozany nad Ohří a Píšťany se 4 a Rochov se 3. Pro ostatní obce se registrovalo jedna až dvě volební strany. Tedy ve všech obcích byla registrována minimálně jedna volební strana. „Pokud by tomu tak nebylo, nebylo by zvoleno zastupitelstvo obce a správu obce potom musí převzít Ministerstvo vnitra,“ upozornil vedoucí litoměřického registračního úřadu Jaroslav Lachman.

Registrační úřad nyní prověří, zda odevzdané kandidátní listiny netrpí vadami a poté, rozhodne o registraci nebo odmítnutí kandidátních listin,“ nastínil další proces Jaroslav Lachman.

Volby do Senátu Parlamentu ČR, zkráceně volby do Senátu, probíhají jednou za šest let. Městský úřad v Litoměřicích je pak pro potřeby voleb do Senátu pověřeným úřadem v sídle volebního obvodu č. 29 – Litoměřicko, který zhruba zahrnuje okres Litoměřice a část okresu Kladno, konkrétně správní území obcí Slaný a Velvary. Volební obvod č. 29 pro volby do Senátu v roce 2012 zahrnoval 142 obcí s 288 volebními okrsky. Pro letošní volby došlo k dílčí úpravě hranic volebního obvodu, kdy obce Chotiměř, Prackovice nad Labem a Velemín byly ze volebního obvodu vyjmuty a přesunuty do sousedního volebního obvodu z důvodu vyrovnávání počtu voličů mezi obvody.

Registrační úřad pro letošní volby registroval devět kandidátů do Senátu, tedy o jednoho méně než před šesti lety. Osm jich navrhly volební strany a jeden kandidát podal přihlášku jako nezávislý. O přízeň voličů v případě úspěšné registrace se budou ucházet Mgr. Josef Dobeš (nezávislý kandidát), František Novotný (Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura), MUDr. Ondřej Štěrba (ANO 2011, Mgr. Ladislav Chlupáč (ODS), Ing. Josef Šenfeld (KSČM), Libor Uhlík (Senátor 21), MUDr. Miroslav Jiránek (PRO Sport a Zdraví), MUDr. David Rath (Česká suverenita) a Jan Vondrouš (NE-VOLIM.CZ).

Volby do Senátu proběhnou souběžně s komunálními volbami ve dnech 5. a 6. 10. 2018. V případě, že žádný z kandidátů nezíská při této volbě více než 50 % odevzdaných hlasů, proběhne druhé kolo voleb ve dnech 12. a 13. 10. Do druhého kola pak postupují pouze dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Registrační úřad nyní bude prověřovat, zda odevzdané kandidátní listiny netrpí vadami a poté rozhodne o registraci nebo odmítnutí kandidátních listin. Pravděpodobně v  úterý 14.8. v zasedací místnosti Městského úřadu v Litoměřicích proběhne losování čísel, kterými budou označeny lístky pro volby do Senátu a následovat bude losování pořadí volebních stran na hlasovacích lístcích pro volby do zastupitelstev obcí.

Red

Red