V sobotu Štětí ožije masopustním veselím

Smrtka, kobyla nebo medvěd. Ve Štětí opět ožije masopustní veselí

Sobota 9. února bude ve Štětí patřit masopustnímu veselí. Rej masek vyjde ve dvě hodiny odpoledne z obce Stračí, směrem na Nové náměstí do centra Štětí. Tradice, která se do města papíru vrátila před čtyřmi lety, přinese i řadu doprovodných akcí. V centru města budou od dvanácti hodin probíhat farmářské slavnosti. V rámci masopustu čeká na návštěvníky i bohatý kulturní program.

Ten bude zahrnovat nejen hudební vystoupení, ale také tradiční předávání klíče od městské brány do rukou starosty masopustu. Masky a maškary by tak měly symbolicky převzít po dobu trvání masopustu vládu nad městem.

Masopust si ve Štětí po svém znovuobjevení našel velkou řadu příznivců, kteří se aktivně zapojují do průvodu. Ani letos by tak neměly chybět nejznámější masky – například medvěd, jemuž se přisuzovaly magické vlastnosti a to především plodnost, která mohla být přenesena na ženy i celé hospodářství, tradiční maskou bývá i tzv. klibna (kobyla, koníček), Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, smrt a mnoho dalších. Akci pořádá město Štětí ve spolupráci s Domem dětí a mládeže ve Štětí.

Red

Red