Za vodou ve středohoří   PÍŠŤANSKÉ JEZERO

Píšťanské jezero leží mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice v okresu Litoměřice, na pravém břehu řeky Labe. Na protějším břehu leží město Lovosice.Pokud jedete autem, máte dvě možnosti. Svůj vůz můžete zanechat ve městě Lovosice a k jezeru se nechat převést přes řeku přívozem. Pak je tu druhá možnost, ale ta není tak zajímavá a zábavná. Stačí jen městem Lovosice projet směrem na Litoměřice, přejet most přes řeku Labe, odbočit na Žalhostice a během chvilky jste v Píšťanech.Pokud auto nemáte nebo jej chcete raději nechat doma, máte také dvě možnosti. Můžete jet vlakem do města Lovosice a odtud přívozem do Píšťan. Pak je tu možnost číslo dvě a to, že vlakem pojedete do obce Žalhostice, kde přestoupíte na autobus do Píšťan.

PROČ K PÍŠŤANSKÉMU JEZERU?

Pokud se chystáte navštívit okolí města Lovosice nebo města Litoměřice určitě doporučujeme navštívit Píšťanské jezero. V horkých letních dnech se zde příjemně schladíte. Písčité pláže dodávají pocit, že ležíte u moře, stejně jako na jezeře se projíždějící čluny, které kotví v jezerním přístavu. Na západě se tyčí hora Lovoš, která jezeru při západu slunce dodává jisté romantické kouzlo.
Píšťanské jezero je uměle vytvořený písník o rozloze 90ha. Vzniklo v 50. a 60. letech 20. století zatopením bývalého lomu štěrkopísku průsakem říční vody. Na jezeře jsou tři ostrovy a dva výběžky pevniny směrem do jezera. Na severním konci je jezero spojeno s řekou Labe asi 300 metrů dlouhým průtokem.Na břehu jezera, hned u přístavu můžete najít příjemný hotel s restaurací a kemp Resort Marina Píšťany. V půjčovně je možné zapůjčit si lodičku a prozkoumat celé jezero nebo se odebrat na jeden z tří ostrovů.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Resort Marina Píšťany
Píšťany 3
Žalhostice 411 01
Tel.: +420 774 510 477
E-mail: recepce@marina-pistany.cz

Přívoz: Lovosice – Píšťany

Jezdí každý den od 8:00 do 20:00 v půlhodinových intervalech, ovšem při větším zájmu Vás převeze ihned.

INFO KE KOUPÁNÍ

Ideální koupaliště, pro rodiny s dětmi obzvláště

Písečné jezero, také se mu říká Žernosecké, kam nesmějí psi, nabízí parádní vykoupání, ale je zde tabule Na vlastní nebezpečí, nemá žádnou pobřežní hlídku. Pozvolný přístup do vody je rájem pro děti, pláž je svažitá, téměř bez porostu. Ale dá se přejet přes můstek na ostrov, kde je dost stromů, k tomu je zde zbudován odpočinkový a jídelní přístřešek i budky toi-toi.

Marina se nachází asi tři kilometry od Litoměřic, zhruba 60 kilometrů od Prahy, parkoviště je celkem rozsáhlé, hotel má vlastní, za auto se vybírá 20 korun na den, je tu i budka pokladny, zatím bez obsazení. Na plošině nad vodou se stanuje, kempuje, je tu i zatím vyschlé, možná že i nefunkční brouzdaliště. Restaurační kiosek má slušnou nabídku, ceny normální.

Voda čistá, příjemně osvěžující. Jen na hladině je plnou pápěří z okolních olší, vypadá to, jako když vodníci převlékali peřiny. Ale to nikomu nevadí, pokud ho nevdechnete.

Red

Red