Žáci ZŠ U Stadionu obdivovali Drážďanskou štolu

V sobotu 8.12. jsme se my žáci ZŠ U Stadionu v Litoměřicích odjeli podívat na Vánoční trhy do Drážďan.

Všichni jsme se těšili, jaké to tam asi bude. Cesta probíhala v klidu, přestože silnice byly lemovány hromadami sněhu, a tak jsme dorazili do cíle – k budově opery, odkud jsme se vydali na Štrýclmarkt.

U velkého nákupního centra jsme dostali rozchod, a tak jsme vyrazili do víru vánoční atmosféry. Chodili jsme po všech možných trzích, a letos jich v Drážďanech bylo 11, jen tam byla taková zima, že jsme se museli semtam jít ohřát do nějakého obchodu. Do jedenácti hodin vše probíhalo v poklidu. Úderem jedenácté vyrazil průvod se štolou. V jeho čele se nesly prapory a hrála pochodová hudba. Součástí průvodu také byli vojáci, saský vévoda a hraběnka, která dala kdysi štolu vyrobit, pekaři podílející se na výrobě štoly, cukrářky, kominíci, mlynáři a Stollenmädchen. Se „štolovým“ průvodem přibylo i hrozně moc lidí a nebylo kam se hnout. Od učitelů jsme se dozvěděli, co je na trzích nejlepší k jídlu a kde si máme koupit hrneček, či kousek štoly za tolar.

Největší lahůdkou tam bylo asi pečené jablko s pudinkem, „kindrpunč“, jiní preferovali Wurst nebo štolu. Čím déle jsme zůstávali na trzích, tím více tam přicházelo lidí. Viděli jsme tam spousty stánků s ručně dělanými věcmi, hráli tam koledy a padal sníh. Ve čtvrt na pět jsme se sešli a vyrazili opět k opeře, kde už na nás čekal autobus.

Nejhezčí vzpomínkou, byl pohled na vánočně svítící Drážďany.

Marie Hervertová, redaktorka školních novin  

  

Red

Red