Bigbít ve Štětí oslaví půlkulaté narozeniny

Rocková hudba ve Štětí bude slavit. Narozeninový festival – 55 let bigbítu ve Štětí – proběhne v sobotu 22. června od 15. hodin v areálu Skate parku u Labe.

Oslava hudby se do města pod komíny vrací opět po pěti letech. Letos se pódiu vystřídá dvanáct kapel složených převážně ze štětských muzikantů. K vidění a slyšení budou nové projekty i legendární soubory, které v místním bigbeatovém světě fungují řadu let.

„Pokračujeme v tradici. Tohle muzikantské setkání se koná každých pět let. Prakticky od počátku bigbítu ve Štětí,“ vysvětluje organizátor festivalu a vedoucí Kulturních a informačních zařízení města Radek Kulhánek.

„Jde o setkání muzikantů, kteří se během roku nemají šanci tolik potkat. Pochopitelně jde i o shledání starých přátel, fanoušků, fanynek a hudebníků, kteří se aktivně muzice nevěnují,“ říká dál Radek Kulhánek.

Porce muziky na labském nábřeží začne rozdávat kapela Necháme to být, následovat bude Jeff Biograf, punková legenda MP2, DODO Free Group, Morgana v čele s Ervínem Gorolem. Po nich přitvrdí Wrong Face a Magma Hotel. Chybět nebude Baťa & Kalábůf něžný beat, revivalové Zappaz & Pappaz, Mother´s Milk, Claymore a večer uzavřou Never Left Behind.

Pro fanoušky a návštěvníky letošních oslav je připraven noční rozvoz autobusy, které budou odjíždět ve směru Roudnice nad Labem, Litoměřice a Mělník z parkoviště u Penny marketu v ranní čas, přesněji v 1:30.

Počátky bigbítu ve Štětí sahají do poloviny šedesátých let, konkrétně do roku 1964, kdy ve městě vzniká první kapela, která si dala název The Black Rivers. Později si muzikanti Standa Šmíd, Jirka Michálek, Jirka Havran a Petr Kratochvíl začali říkat The Postmem a pod touto „značkou“ se dostali do širšího hudebního podvědomí. Na jejich základech pak ve městě vyrostal řada dalších skvělých hudebníků a muzikantských těles.

Pavel Hoznédl

Red

Red