CELOŽIVOTNÍ SEN MARKA BUŠKA SE NAPLNIL

LIBOCHOVICE / HAVAJ – Déle než dvacetileté úsilí libochovického multi-sportovce Marka Buška (BTT Libochovice) přineslo své ovoce v podobě jeho úspěšné reprezentace klubu i České republiky při nedávném mistrovství světa v terénním XTERRA triatlonu na americké Havaji. Účast v říjnovém finále si vybojoval úspěšnou kvalifikací v rámci letních závodů světového poháru v Prachaticích a německé Žitavě.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAUvedený triatlet se velmi dobře etabloval v konkurenci takřka sedmi stovek konkurentů z více než pětadvacítky zemí celého světa, a to v nádherné lokalitě havajského ostrova Maui (šampionát se uskutečnil ve velmi atraktivní přírodní lokalitě letoviska Kapalua). V náročných podmínkách závodu (1,5 km plavání v tichém oceánu, 38 km horského kola pralesem a úpatím vyhaslým sopečným polem a 9,5 km závěrečného krosového běhu) se sice tento borec sice neobešel bez technických problémů (po velmi solidně odplavaném úvodním úseku plavání se mu ulomily a vypadly dva pastorky na zadní přehazovačce kola v úvodu cyklistické části), pocit dobře odvedené fyzické práce však v cíli nakonec převládl. „Bylo z toho nakonec 352. místo v celkovém ranku, tedy skončil jsem někde v polovině. Ten defekt mě samozřejmě velmi zamrzel, vzalo mi to skoro třicet minut a nějakých 150-200 příček v pořadí. Naštěstí ten zážitek, pocity a endorfiny při doběhu převládly. Pocit po dokončený byl poté neskutečný. Přál bych každému triatletovi, aby si alespoň jednou za život něčím podobným prošel,“ uvedl k tomu Marek. Podle jeho dalších slov představuje mistrovství světa opravdový svátek tohoto sportu. Jak říká, Havaj k triatlonu a triatlon k Havaji neodmyslitelně patří, bez ohledu zda jde o klasického železného muže (Iron Man) v Koně či právě terénní XTERRA triatlon.
Libochovickému sportovci po závodě zbyl i čas na procestování a bližší poznání některých ostrovů (Maui, Oahu a Hawaii Big Island). „Pro člověka ze středu Evropy je to na druhé straně zeměkoule a relativně dost blízko rovníku zejména exotika. Vlny Tichého oceánu, pláže, sopky, palmy, k tomu místní folklór, surfing, vesměs velmi pohodoví domorodci a atraktivní různorodá příroda,“ to vše jsou neodmyslitelné součásti života na Havajských ostrovech,“ doplnil ke své sportovně-poznávací expedici výkonnostní triatlet z BTT Libochovice.

 

Red

Red