Den republiky a Podřipska se vydařil

Den republiky a Podřipska 27. 10. 2013 proběhl tradičně na úpatí Řípu, letos popáté.

V 17:30 hod se rozzářila lipová alej vedoucí z Rovného na Kramářský plac desítkami lampionů.

476Na Kramářském place čekal na děti i rodiče kulturní program, který připravil spolek Říp a Ekologická skupina ZŠ Jungmannova z Roudnice nad Labem. Nejprve proběhla moderní rekonstrukce příchodu praotce Čecha a prvních Slovanů na Podřipsko a děti se tak na chvilku vrátily do 6. století. Na plátno byly promítnuty důkazy přítomnosti prvních Slovanů na Podřipsku, Dále se promítaly i slavné podřipské stavby z doby románské, gotické a barokní.

Básně od Jaroslava Seiferta a od Jaroslava Vrchlického s tématem naší národní hory kvalitně přednesla děvčata Klára Šindelářová a Markéta Penglová.

Historický kvíz letos opanoval Dominik Vojtěch, který za pomoci indicií uhádl osobnost světově proslulého skladatele se vztahem k Podřipsku Ludwiga van Beethovena.

Následoval skvělý zpěv státní hymny ČR z úst zpěvačky Mgr. Martiny Ševčíkové ke které se přidal shromážděný dav.

Nakonec byla zapálena slavnostní vatra a opékaly se připravené špekáčky.

Slavnost proběhla za rekordní účasti podřipských dětí i rodičů. Oslavy státního svátku založení Československé republiky a oslavy znovuobnovení regionu Podřipsko tak proběhly důstojně.

Sponzorem občerstvení byla i letos obec Krabčice- Rovné- Vesce.  Ceny pro účinkující a vítěze kvízu věnovala GMU a oceněné děti i s rodiči tak mohou bezplatně navštívit cennou expozici GMU v Roudnici nad Labem. Děkujeme.

autor: MUDr. Ondřej Krajník

 

Red

Red