Krádeže na hřbitovech objasněny

Krádeže na hřbitovech objasněny

V budově Územního odboru Litoměřice proběhla tisková konference, na které byly hlavním tématem dva objasněné případy závažné majetkové trestné činnosti. Prvním prezentovaným skutkem byl případ krádeží na hřbitovech. V druhé části setkání byli zástupci médií seznámeni s případem krádeží katalyzátorů z motorových vozidel se škodou vyšší jak 1 milion korun. Informace o úspěšné tříměsíční práci kriminalistů si odnesla více jak desítka zástupců médií.

Krádeže obalů pohřebních uren
Litoměřičtí kriminalisté ve spolupráci s lovosickým obvodním oddělením a strážníky z Čížkovicka a Třebenicka objasnili rozsáhlý případ zavrženíhodné trestné činnosti. Od poloviny prosince 2012 docházelo nejen v okrese Litoměřice ke krádežím pohřebních uren ze hřbitovů. Všechny tyto případy měl na svědomí 23letý mladík z Lovosicka, který byl zadržen ve čtvrtek 18. dubna v odpoledních hodinách při řízení motorového vozidla u Lovosic. Za volant vozidla usedl, ač měl vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Pro tento prohřešek mladík čelí obvinění pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Následným šetřením se podařilo mladíkovi prokázat 13 případů krádeží pohřebních uren. K jedenácti případům došlo na hřbitovech v okrese Litoměřice, jeden případ spáchal v okrese Louny a jeden na Ústecku. Celková škoda je vyčíslena na více jak 200 tisíc korun, předběžně je ustanoveno 200 poškozených osob, přičemž tato čísla nejsou konečná. Kriminalisté na případu stále pracují a není vyloučeno, že počet poškozených i škoda ještě vzrostou. Při jedné z krádeží se mu podařilo odcizit obal pohřební urny ze stříbrného kovu, jejíž hodnota byla vyčíslena na 60 tisíc korun.

V pátek 19. 4. byl mladík obviněn ze spáchání trestných činů krádeže a hanobení lidských ostatků, za což mu hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Následující den bylo rozhodnuto o jeho umístění do vazební věznice, vyšetřování nadále pokračuje.

Krádeže katalyzátorů z vozidel
V uplynulém týdnu litoměřičtí kriminalisté zadrželi 27letého muže z Lovosicka, kterého obvinili z trestných činů krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí. Obviněný muž od konce roku 2012 do současné doby páchal majetkovou trestnou činnost v kraji Středočeském a Ústeckém zejména pak v litoměřickém okrese. Ze zaparkovaných osobních vozidel demontoval katalyzátory, které následně prodával do výkupen sběrných surovin. Takto získané finanční prostředky užíval pro svou potřebu. Při domovní prohlídce kriminalisté nalezli pouze zlomek odcizených katalyzátorů. Celková škoda je předběžně vyčíslena na 1 milion korun a tato částka není konečná, neboť kriminalisté na případu dále pracují.
Dotyčný ke své přepravě používal osobní vozidlo, ač měl vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. Pro trestné činy krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozí obviněnému muži až pětiletý trest odnětí svobody. Dne 19. 4. soudce rozhodl o vazebním stíhání obviněného.

nprap. Pavla Kofrová

Red

Red