Lidé v parku vzpomínali na Václava Havla

Litoměřice – Několik desítek lidí si v pondělí v parku Václava Havla připomnělo 5. výročí úmrtí prvního českého prezidenta. Nešlo o klasický pietní akt, neboť toto setkání se neslo v duchu sváteční a odlehčené nálady, tak jak by si Václav Havel jistě přál.

Dlouholetý ředitel litoměřického úřadu práce Ivan Vilím, který přišel s krátkými kalhotami, konstatoval, že osobnost jeho formátu našemu státu velmi chybí. Bývalý senátor a disident Zdeněk Bárta zase přečetl několik slavných Havlových citátů. Radní Pavel Kejř pustil 26 let starý úryvek z prezidentova prvního novoročního projevu. Bývalý senátor, disident a Havlův přítel Alexandr Vondra ale ve svém proslovu kromě jiného naznačil, že Václav Havel by se stavem současné České republiky nebyl spokojen. „Lidem už stát zase nevěří. Chce je kontrolovat na každém kroku a nejrůznějšími nařízeními a zákazy osekává svobodu,“ konstatoval. Místostarosta Karel Krejza ale vzápětí dodal, že i přesto je třeba si uvědomit, jak dobře se lidem v České republice žije, ekonomika vzkvétá a máme jednu z nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii.

Na závěr zněla potemnělým parkem Václava Havla hymna, kterou si lidé společně zazpívali, i zvuky spojené s otevíráním piv, jimiž si účastníci vzpomínkové akce na závěr připili.

Akci již popáté organizoval Nadační fond Kalich ve spolupráci s městem Litoměřice. Opět se tak stalo u bronzové busty akademické sochařky Alžběty Kumstátové, kterou před lety u ní nechaly Kalich a město vyrobit.

 

Red

Red